کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 13 تیر 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 13 تیر 95

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


برای ایجاد امیدواری بیش‌تر تا روز کنکور چه‌کار کنم؟

پاسخ 1- با تمام کسانی که ممکن است تأثیر منفی در روحیه‌ی شما داشته باشند در روزهای پایانی گفت‌وگو نکنید و با آن گروه از دوستان و اعضای خانواده که به شما روحیه می‌دهند و به آرامش شما کمک می‌کنند بیش‌تر صحبت کنید. جملات مثبت را با خودتان تکرار کنید. نقاط قوت خودتان را مرور کنید و هر گاه افکار منفی به ذهن شما خطور کرد بلافاصله با افکار مثبت جایگزین کنید.

محمد کتابدار

پاسخ 2-

- نقاط قوت را پررنگ کنید و توجهتان روی آن‌ها معطوف باشد.

- نقاط منفی را بزرگ‌نمایی نکنید و تا جایی که می‌توانید آن‌ها را به حاشیه ببرید.

- انتظار کسب نتایج متفاوت نداشته باشید و نتیجه را پیش‌بینی نکنید.

- بر زمان حال و آن‌چه جریان دارد، تمرکز کنید و درگیر گذشته و آینده نباشید.

- به خودتان و تلاشی که تا امروز کرده‌اید، افتخار کنید و اجازه ندهید افکار منفی، از ارزش و اعتبار آن بکاهد.

سارا شفافی

پاسخ 3- از همه‌ی زمان‌ها بیش‌تر روی نقاط قوت خود تمرکز و تأکید کنید. شما تمام تلاش خود را کرده‌اید و باید از همه‌ی مطالبی خوانده‌اید و تکنیک‌‌هایی که آموخته‌اید به بهترین نحو استفاده کنید. حتماً از روش خودنگاری استفاده کنید. احساسی را که درباره‌ی هر درس دارید به همراه چند تا از ده‌تایی که برای هر درس مشخص کرده‌اید یادداشت کنید. این کار به شما آرامش‌ می‌دهد و شما را آماده‌ می‌کند که قدرت نه گفتن به سؤال‌های وقت‌گیر را در خود تثبیت کنید و از تعداد غلط‌های خود بکاهید. از گفت‌وگو با منفی‌باف‌ها و مأیوس‌ها بپرهیزید و نگذارید انرژی شما را بگیرند. با خانواده‌ی خود درباره‌ی همه‌ی تصمیم‌هایی که گرفته‌اید صحبت و تبادل نظر کنید.

فرناز طالبی

پاسخ 4- داشتن یک برنامه‌ی مطالعاتی منطبق با نیاز فردی به‌ویژه استفاده از روش تورق سریع در روزهای پایانی آرامش‌بخش است. از تفکر نتیجه‌گرای رایج در هفته‌های آخر فاصله بگیرید و روی تلاش‌های‌تان در طول سال متمرکز شوید و در فکر کردن به آن کمی مثبت‌اندیش‌تر باشید. آن‌چه قرار است نتیجه‌ی نهایی شما را شکل دهد همین بخش‌های مثبت عملکرد شما در طول سال است و باید بر آن‌ها بیش‌تر تمرکز کنید. از اطرافیان کم‌انگیزه فاصله بگیرید و با اعضای خانواده و افراد موفقِ کنکورهای گذشته در ارتباط باشید تا بتوانید راهکارهای آن‌ها را در روزهای پایانی شخصی‌سازی کنید. تقویتِ اعتماد به تلاش و هدف شخصی در کنار اعتماد به خواست و اراده‌ی هستی‌بخش خدا، فاصله‌ی شما تا موفقیت را کم‌تر و کم‌تر می‌کند.

حسام زینی لشکاجانی