سید محمدعلی مرتضوی: تا امروز عربی نخوانده ام، چه کنم؟

امروز که این مطلب را میخوانید، کمتر از دو هفته تا آزمون سراسری فرصت باقی است.

سید محمدعلی مرتضوی: تا امروز عربی نخوانده ام، چه کنم؟

دوستان خوب کنکوری سلام!

امروز که این مطلب را می خوانید، کمتر از یک ماه تا آزمون سراسری فرصت باقی است و میدانم که این روزها پرقدرت تر از هر زمان دیگر پیش می روید، چون به یقین رسیده اید که 100 درصد، نتیجه ی تلاش خود را به زودی خواهید گرفت و چه انگیزه ای بالاتر از این! بی مقدمه برویم سر اصل مطلب. بسیاری از دوستان خوب (خصوصا دررشته های تجربی و ریاضی) به دلیل بی علاقه بودن، پشتکار نداشتن یا ... درس عربی را کنار گذاشته اند و یا وقت زیادی را برای آن صرف نکرده اند. اما برای آن که اهمیت موضوع را برایتان روشن کنم، جدول زیر را با دقت نگاه کنید. این آمار وضعیت پاسخ گویی درس عربی را در کنکور پارسال و در رشته ی  تجربی نشان می دهد:

سید محمدعلی مرتضوی: تا امروز عربی نخوانده ام، چه کنم؟


موضوع روشن شد؟

یعنی شما با حدود 20 تا 30 درصد، از بسیاری از رقبا در درس عربی جلو می افتید و با افزایش این درصد، جلو افتادنتان از یک تصاعد تقریباً هندسی! تبعیّت می کند.

حالا که موضوع روشن شد، تنها این سوال مطرح می شود: در فرصت باقی مانده چه باید کنیم؟

پیشنهاد ما کاملا مشخص، دارای الگوریتم و برپایه ی آمار و تجربه است. ما پیشنهاد می کنیم که :

1) خوش بین و واقع بین باشید! نه به فکر 100 درصد و پاسخ گویی به همه ی سوالات باشید و نه به فکر سفید گذاشتن، سعی کنید در فرصت باقی مانده به این دید برسید که دقیقا کدام سوال های دفترچه ی سوال  را سر جلسه خواهید زد.

 (از این جا برای خودمان حساب می کنیم، هر یک سوال در درس عربی معادل 4 درصد است...)


2) نخستین پیشنهاد ما ترجمه و تعریب است، در درجه ی اول، سوال های 26 تا 30، و در درجه ی دوم سوال های 31 تا 33. این سوالات کاملا تکنیک محور هستند و با دانستن یک سری نکات می توان سراغ آن ها رفت.

راهکار: به صفحه ی جمع بندی عربی کنکور بروید، درس نامه های ترجمه ی بسیار مفید (نوشته ی خانم منصورخاکی) و بخش سوم از همایش جمع بندی عربی این جانب را بررسی کنید، سپس ترجمه و تعریب های 3 تا 4 سال اخیر را از کتاب زرد و کتاب «1000 سؤال پرمراجعه دروس عمومی» حل کنید.


3) پیشنهاد بعدی ما، منصوبات است، این مبحث معمولا سه تا چهار سوال پایانی را در دفترچه شامل می شود، اولویت ها در منصوبات (باتوجه به آمار و تجربه ی سال های اخیر) چنین است:

اولویت اول) مفعول مطلق و منادا

اولویت دوم) تمییز

اولویت سوم) مفعول فیه و حال

اولویت چهارم) مستثنی


راهکار: به صفحه ی جمع بندی عربی کنکور بروید،  مطالب مربوط به منصوبات یا بخش دوم همایش جمع بندی عربی این جانب را بررسی کنید، سپس تست بزنید، باز هم فقط تست کنکورهای اخیر.


4) پیشنهاد بعدی ما سوالات تحلیل صرفی و اعراب است، این مبحث سوالات 40 تا 42 دفترچه را شامل می شود.

راهکار: جزوه تجزیه اسم و تجزیه فعل همایش را مطالعه نمایید و سعی کنید به حذف گزینه در این سوالات مسلط شوید. می توانید بخش سوم همایش را هم تماشا کنید. معمولا یک تا دو سوال از این سه سوال، کاملا راحت و سر راست هستند.


5) پیشنهاد بعدی ما  سوال وصف و اضافه است. سوالی که در بیشتر اوقات از «جمله ی وصفیه» پرسیده می شود.

راهکار: این مبحث را در بخش دوم همایش  تماشا کنید و تست بزنید، کاملا با یک ساختار و فرمول ساده به این مبحث مسلط می شوید.


 خب دوستان عزیز! اکنون باید کار کنید و زحمت بکشید و برای خودتان مشخص کنید که کدام یک از سوالات دفترچه، سهم و هدف شما هستند . (هر سوال، 4 امتیاز!)

فراموش نکنید که تنها سخت کوشی و ذهن منظم، دو عامل موفقیتتان هستند.
مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24