صدای سیاره مشتری را بشنوید

با عبور رسمی فضاپیمای جونو از مغناطوسفر سیاره مشتری، ناسا به تازگی یک فایل صوتی از صدای ناشی از این عبور را منتشر کرده است.

صدای سیاره مشتری را بشنوید

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمودو، آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا صداهای ثبت شده توسط فضاپیما را که بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده طی عبور جونو از کمان شوک و ورود آن به مدار مشتری ایجاد شده‌اند، منتشر کرد.

کمان شوک در اصل درگاه بیرونی میدان مغناطیسی سیاره مشتری است. هنگامی که ذرات باردار باد خورشیدی با سرعت فراصوت به این سپر نامرئی نزدیک می‌شوند، داغ شده و سرعتشان کاهش می‌یابد و چیزی شبیه به یک انفجار صوتی تولید می‌کنند. حدود دو ساعت طول کشید که فضاپیمای جونو از این آستانه عبور کند.

این صدای ضبط شده نخستین تجربه بی‌باک ترین ماموریت علمی سیاره‌ای ساخته شده توسط بشر است. یکی از دلایلی که این صداهای عبور از مرز سیاره بسیار چشمگیر هستند، این است که به گفته ناسا، مغناطوسفر مشتری بزرگترین ساختار منظومه شمسی است. از این رو، میدان مغناطیسی آن نیز بسیار بزرگتر از میدان خورشید است.

هفته پیش در روز 25 ژوئن، جونو بطور رسمی از میدان مغناطیسی خورشید به قلمرو سیاره مشتری وارد شد.

در روز چهارم ژوئیه، جونو موتور اصلی خود را روشن کرده و پس از کاهش دادن سرعت بالای خود از 265 هزار کیلومتر، به مدار اطراف مشتری وارد خواهد شد.

این فضاپیما چند ماه بعد وارد ابرهای قطبی این غول گازی شده و حین مبارزه با کمربندهای تابشی قدرتمند سیاره، تصاویری را از بزرگترین توفان‌های ژئومغناطیسی منظومه شمسی در ارتفاع 5000 کیلومتری ثبت خواهد کرد.

فضاپیمای جونو در سال 2011 سفر خود را به سمت بزرگترین سیاره منظومه شمسی آغاز کرد و از آن زمان تاکنون به جمع‌آوری اطلاعات در مورد باد خورشیدی و موارد دیگر پرداخته است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب