رقص شفق قطبی روی مشتری

تلسکوپ فضایی هابل ناسا که به ثبت چشم‌اندازهای جالب در کیهان می‌پردازد، اکنون تصاویر زیبایی از شفق‌های قطبی را در بزرگترین سیاره منظومه شمسی ارائه کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، فضاپیمای جونو اکنون در حال نزدیک شدن به سیاره مشتری در میان بادهای خورشیدی است که این شفق‌های زیبا را بر روی این سیاره ایجاد کرده‌اند.

اگرچه این فضاپیما در مسیر خود برای ورود به مدار مشتری در روزهای آینده بادهای خورشیدی را می‌سنجد، تلسکوپ فضایی هابل نیز تصاویر چشمگیری از این رویداد رنگین را که در نتیجه برخورد ذرات پرانرژی خورشید با این غول گازی شکل می‌گیرد، ثبت کرده است.

این شفق‌های قطبی بر روی زمین نیز رخ می‌دهند اما حجم آن‌ها در سیاره مشتری بسیار بزرگتر است. در این تصویر می‌توان شفق زیبایی را در بخش بالایی مشتری مشاهده کرد که صدها برابر پرانرژی‌تر از نوع زمینی آن است.

اگرچه شفق‌های قطبی شمالی یا جنوبی در زمین بیشتر فصلی هستند، اما در مشتری هیچ وقت متوقف نمی‌شوند. میدان مغناطیسی این سیاره به قدری قدرتمند است که بطور مستمر ذرات باردار را از فضای اطراف و گاهی از قمرهای خود می‌بلعد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب