پرده از راز شایع‌ترین نوع سرطان خون برداشته شد

محققان دانشگاه کارولینای شمالی موفق به شناسایی مجموعه ای از دستورالعمل‌های معیوب ژنتیکی شدند که منجر به توسعه شایع‌ترین نوع سرطان خون (AML) می‌شود.به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال اکسپرس،‌ سرطان خون AML یا لوکمی حاد میلوئیدی نوعی سرطان است که معمولا از سلول هایی که قرار است به گلبول های سفید تبدیل شوند (به غیر از لنفوسیت ها) ناشی می شود.

محققان دانشگاه کارولینای شمالی دریافته اند که یک جهش در ژن DNMT3A، که در 20 تا 30 درصد موارد AML دیده می شود، دستورالعمل ژنتیکی سلول را معیوب کرده و سبب سرطانی شدن سلول می شود. در واقع این دستورالعمل معیوب منجر به تولید سلول های نابالغی می شود که می توانند به سلول های AML تبدیل شوند.

این مطالعه نه تنها پرده از راز لوکمی حاد میلوئیدی برداشته، بلکه استراتژی های موثری را برای کنترل و درمان در اختیار پزشکان قرار می دهد.

لوکمی حاد میلوئیدی یکی از شایع ترین انواع سرطان به ویژه در کودکان و نوجوانان است. آمار انجمن سرطان آمریکا نشان می دهد سالانه حدود 20 هزار نفر در آمریکا به AML مبتلا می شوند و بیش از 10 هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

احساس خستگی مزمن، تب، خون ریزی و خون مردگی زیر سطح پوست از مهمترین علایم این بیماری هستند.نتایج این تحقیقات در نشریه Cancer Cell منتشر شده است.

منبع :