ناهنجاری قلبی شایع‌ترین ناهنجاری مادرزادی

دبیرعلمی پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران گفت: ناهنجاری قلبی شایع‌ترین ناهنجاری مادرزادی است.

ناهنجاری قلبی شایع‌ترین ناهنجاری مادرزادیبه گزارش گروه علمی ایرنا از دبیرخانه پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران، دکتر وجیهه مرصوصی افزود:ناهنجاریهای مادرزادی اعم از ناهنجاری قلبی، سیستم اعصاب مرکزی، کلیه ها و مجاری ادراری، دستگاه گوارش، صورت و اندام ها در دوران جنینی در اکثریت موارد با سونوگرافی قابل تشخیص است.

وی گفت: در کل 2-1 درصد نوزادان با ناهنجاری شدید به دنیا می آیند که این رقم تا سن بلوغ به 5 درصد افزایش می یابد. با تشخیص قبل از تولد به خصوص قبل از هفته 19 می توان از تولد زنده این نوزادان که بار مالی و اجتماعی روانی زیادی را به خانواده تحمیل می کند ممانعت به عمل آورد. بروز این ناهنجاریها علل مختلفی دارد که از مهم ترین آنها می توان به عوامل محیطی، ژنتیکی و مصرف برخی داروها در دوران بارداری اشاره کرد.

وی افزود: تلاش متخصصین بر این است که با پیشرفت تکنیک تصویربرداری سونوگرافی بتوان در سه ماهه اول بارداری بسیاری از این ناهنجاری ها را تشخیص داده و در همان سه ماهه اول مبادرت به ختم بارداری کرد و در مواردی هم که ضایعه قابل ترمیم باشد بعد از تولد اقدامات ضروری از جمله جراحی را انجام داد. البته در مواردی هم جنین در داخل رحم قابل درمان بوده و با تکنیک های خاص می توان مبادرت به این عمل کرد.

این فلوشیپ پریناتولوژی عنوان کرد: زمانیکه خانواده ای صاحب فرزندی با ناهنجاری مادرزادی باشد احتمال اینکه فرزند دوم نیز به این ناهنجاری مبتلا شود 4 تا 5 برابر افزایش می یابد.

دکتر مرصوصی خاطرنشان کرد: افرادی که زمینه خانوادگی ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی را دارند باید قبل از اقدام به بارداری با پزشک مشورت کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب