رفع لخته خون با فناوری نانو؛چهارهزاربرابرموثرتر

محققان با استفاده از نانوذرات مغناطیسی موفق به رفع لخته خون شدند که چهارهزار برابر موثرتر از تمام روش‌های فعلی است.

رفع لخته خون با فناوری نانو؛چهارهزاربرابرموثرتربه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، لخته خون عامل اصلی حمله قلبی و سکته مغزی است و این دو عامل مهمترین دلیل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شوند. معمولا برای رفع لخته از داروهایی استفاده می شود که قادر به رفع لخته، بدون آسیب به رگ های خونی سالم باشد.

محققان بیمارستان مارینسکی در سن پترزبورگ برای حل این مشکل یک راهکار موثر یافته اند که در آن چند آنزیم مخصوص با استفاده از نانوذرات مغناطیسی وارد لخته می شوند و لخته را حل می کنند؛ این درحالی است که هیچ صدمه ای به بافت سالم رگ ها وارد نمی شود و جریان خون سیر کاملا طبیعی خود را طی می کند. نتایج نشان می دهد که این روش چهار هزار برابر موثر تر از سایر روش هاست.

با استفاده از این روش می توان دوز دارو را متناسب با شرایط بیمار تغییر داد تا عوارض جانبی آن حداقل باشد.

زمانی که در یکی از رگ های خونی لخته تشکیل می شود، اکسیژن و مواد غذایی لازم به بافت یا اندام مورد نظر نمی رسد و عضو دچار نارسایی می شود. پزشک برای رفع لخته فقط چند ساعت زمان دارد؛ در غیر این صورت بافت موردنظر از بین می رود.

در حال حاضر آنزیم های رفع لخته از طریق تزریق وریدی وارد بدن می شوند و علاوه بر اینکه زمان زیادی لازم است تا به محل موردنظر برسند، سیستم ایمنی بخشی از اثربخشی آنزیم ها را کاهش می دهد.

در روش جدید از نانوذراتی استفاده می شود که خاصیت مغناطیسی دارند و توسط یک آهنربای خارجی هدایت می شوند. پوشش مغناطیسی، از دارویی که درون آن قرار دارد محافظت کرده و در کمترین زمان ممکن آنزیم ها به محل مورد نظر وارد می شوند.

محققان در حال مطالعه و بررسی این روش برای استفاده در انسان هستند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب