طراحی ماهواره‌های کمتر از 15 کیلوگرم در ایران

رییس مرکز ملی فضایی ایران گفت: ایران نیز این فناوری را در دست دارد و طراحی ماهواره‌های پایه در برخی دانشگاه‌ها آغاز شده است.

طراحی ماهواره‌های کمتر از 15 کیلوگرم در ایران

به گزارش ایسنا، منوچهر منطقی تصریح کرد: امروزه در دنیا ساخت و استفاده از ماهواره‌های زیر 15 کیلوگرمی مورد توجه قرار گرفته است و بیشتر کشورها در این حوزه فعالیت می‌کنند و در ایران  نیز چندین دانشگاه در طراحی و ساخت ماهواره‌های 25 تا 50 کیلوگرم به فناوری ماهواره‌های کوچک رسیده‌اند.

وی افزود: در حوزه ساخت ماهواره دانشگاهی در کشور سه محصول پایه مورد توجه قرار گرفته است؛ ماهواره‌های زیر 15 کیلوگرم، 70 کیلوگرمی و 150 کیلوگرمی که به عنوان سه ماهواره پایه در سطح ملی برای رفع نیازهای مختلف موره بهره برداری قرار می‌گیرند؛ از این سه نوع ماهواره پایه همانگونه که اشاره شد دنیا تمایل و توجه بیشتری روی ماهواره زیر 15 کیلوگرم دارد.

به گفته منطقی، برای تولید انواع ماهواره‌ها با دانشگاه‌هایی که توان و استعداد ساخت آنها را دارند، مذاکراتی کرده‌ایم و طراحی آنها در این دانشگاه‌ها آغاز شده است.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌های ما قبلاً فناوری طراحی و ساخت ماهواره در مقیاس 25 تا 50 کیلوگرم را بدست آورده‌اند و باتوجه به اینکه قصد داشتیم به سمت کاربری برویم از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم ماهواره هایی که طراحی می‌کنند حداقل سه سال در مدار باقی بمانند، زیرا معمولاوقتی ماهواره‌ای در سطح آزمایشگاهی به فضا پرتاب می‌شود، کمتراز 6 ماه در فضا می‌ماند و فناوری ماهواره که درفضا برای مدت طولانی باقی می‌ماند، فاصله معنی داری با ماهواره‌های سطح آزمایشگاهی دارد.

رییس مرکز ملی فضایی ایران اظهار کرد: این سه محصول پایه حداکثر بین 18 تا 24 ماه طراحی و ساخته می‌شوند.

وی در خصوص چرایی ساخت ماهواره‌ها در ابعاد مختلف، گفت: هر یک از ماهواره‌های ساخته شده در وزن‌های مختلف کاربردهای خاص خود را دارد و در بخش‌های مختلفی مانند مخابراتی، سنجشی یا موقعیت یابی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منطقی با بیان اینکه میزان کارایی ماهواره‌های زیر 15 کیلوگرم بیشتر از دیگر ماهواره‌ها است، خاطرنشان کرد: پرتاب ماهواره‌های سبکتر به فضا ساده‌تر و سریع تر است و ده‌ها ماهواره کوچک به صورت شبکه ای مورد استفاده قرار می گیرند و کار ماهواره‌های بزرگ را انجام می‌دهند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب