روزه و دیابت

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت:بیماران دیابتی که چند بار در روز انسولین مصرف می‌کنند نباید روزه بگیرند.

روزه و دیابت

دکتر حسن گنجی‌زاده زواره در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در صورتی که بیماران دیابتی که تحت کنترل با رژیم غذایی یا تحت درمان با داروهای خوراکی کاهنده قند خون با نظر پزشک هستند می‌توانند روزه بگیرند.

وی ادامه داد: همچنین دیابتی‌هایی که دارای قند خون نسبتاً مطلوب با وضعیت ثابت (افرادی که نوسانات شدید قند خون نداشته باشند)، چاق و یا دارای وزن طبیعی هستند، افرادی که در سه ماه اخیر دچار افت مکرر و یا افزایش شدید قند خون نشده و مراجعه منظم به پزشک معالج داشته و عوارض مزمن پیشرفته دیابت نداشته باشند می‌توانند روزه بگیرند.

این فوق تخصص غدد تصریح کرد: اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع یک و افرادی که مبتلا به نوع 2 بوده و چند بار در روز انسولین تزریق می‌کنند نمی‌توانند روزه بگیرند.

گنجی‌زاده زواره افزود: افرادی که دیابت نوع دو کنترل نشده هستند و سابقه بستری شدن در بیمارستان در سه ماه گذشته به علت افت شدید یا افزایش شدید قند خون دارند و یا بیمارانی که دچار افت قند(گرسنگی، ضعف، سرگیجه و...)هستند نباید روزه بگیرند.

وی تأکید کرد: افرادی که دارای سابقه مداوم از دیابت کنترل نشده، سابقه(DKA) و کمای هایپراسمولار در سه ماه اخیر دارند، بیماران دیالیزی، سالمندان دیابتی و یا افرادی که مبتلا به بیماری های حاد و عوارض پیشرفته دیابت هستند نباید روزه بگیرند.‌

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب