حمایت بیل گیتس از مهندسی ژنتیکی پشه‌ها برای مقابله با مالاریا

بیل گیتس اخیرا در مصاحبه‌ای با بلومبرگ حمایت خودش را از ویرایش ژنتیکی برای ساخت پشه‌های مقاوم در برابر مالاریا اعلام کرد.

حمایت بیل گیتس از مهندسی ژنتیکی پشه‌ها برای مقابله با مالاریا

در حال حاضر، تعدادی از دانشمندان با استفاده از تکنیک ویرایش ژنتیکی کریسپر پشه‌هایی ساخته‌اند که یا نازا هستند یا در مقابل مالاریا مقاومت دارند. کریسپر ابزاری برای بریدن و چسباندن است که محققان با استفاده از آن DNA را ویرایش می‌کنند. در چند مورد، محققان از تکنولوژی مشابهی به نام gene drive استفاده کرده‌اند. به کمک این تکنیک دانشمندان تضمین می‌کنند صفت‌هایی که به DNA اضافه کرده‌اند در نسل‌های بعدی منتقل می‌شود. دانشمندان با استفاده از این ابزارها می‌توانند صفت مقاومت در برابر مالاریا را به سرعت در میان پشه‌ها گسترش دهند. گیتس معتقد است این روش سلاح خوبی برای مقابله با این بیماری در اختیار ما می‌گذارد.

گیتس می‌گوید: «من فکر می‌کنم طی سه تا پنج سال آینده تکنولوژی gene drive پیشرفت کرده و بسیار مفید می‌شود. به همین دلیل ابزاری کلیدی برای کاهش مرگ و میر ناشی از مالاریا به حساب می‌آید.»

مالاریا که از طریق نیش پشه‌ی ماده‌ی آنوفل منتقل می‌شود، هر سال بیش از ۲۰۰ میلیون نفر را به این انگل آلوده می‌کند و تقریبا ۵۰۰ هزار نفر را می‌کشد؛ اغلب قربانیان‌ هم کودک هستند. به همین دلیل بنیاد بیل و ملیندا گیتس سال‌هاست برای نابودی این بیماری کمک‌های مالی می‌کنند. این بنیاد در سال ۲۰۱۴ مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار برای ساخت واکسن اهدا کرد.

اگر تکنیک gene drive همان‌طور که انتظار می‌رود، جواب دهد، به یکی از موثرترین ابزارها برای مقابله با مالاریا و دیگر بیماری‌های عفونتی تبدیل می‌شود.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
تعادل شیمیایی از شیمی چهارم دبیرستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم رياضي)
دبیر : فرزاد نجفی کرمی