انسانی‌ها، از رقیبان خود، یک گام جلوتر باشید

شاید برای شفاف‌سازی اهمیت بالای درس عربی در کنکور به‌ویژه برای رشته‌ی انسانی، مثال زیر کافی باشد:

انسانی‌ها، از رقیبان خود، یک گام جلوتر باشید

آشتی با درس عربی

شاید برای شفاف‌سازی اهمیت بالای درس عربی در کنکور به‌ویژه برای رشته‌ی انسانی، مثال زیر کافی باشد:

دانش‌آموز مقطع چهارم انسانی پس از دریافت یکی از کارنامه‌‌های آزمون خود در کانون برای سه درس عربی، فلسفه و علوم اجتماعی، تراز 5700 را کسب کرده بود و درصد پاسخ‌گویی هر یک از این درس‌ها به ترتیب، 28 درصد، 50 درصد و 55 درصد بود.

همان گونه که می‌بینید درصد پاسخ‌گویی این دانش‌آموز به درس عربی از دیگر درس‌های مطرح‌شده، بسیار کم‌تر بوده اما تراز و رتبه‌ی بسیار بهتری نسبت به آن دو کسب کرده که دلیل چنین اتفاقی این است که شاید دانش‌آموزان رشته‌ی انسانی، کم‌تر به سراغ تست‌های درس عربی می‌روند و بدون صرف وقت و تمرکز کافی بر روی تست‌های این درس، آن را دشوار و لاینحل می‌دانند.

اکنون به سراغ بررسی میزان تأثیر درس عربی در کنکور و انتخاب رشته‌ی گروه انسانی می‌رویم:

داوطلبان رشته‌ی انسانی قبل از هر چیز باید بدانند برای قبولی در رشته‌های برتر علوم انسانی مانند حقوق و گرایش‌های مختلف آن، درس عربی در کنکور با ضریب 4 محاسبه شده و در کنار درس ادبیات تخصصی، بالاترین ضریب را در بین دیگر درس‌های کنکور به خود اختصاص داده است.

اکنون که با اهمیت این درس در کنکور آشنا شدید، وقت آن است که بیش از پیش برای افزایش درصد و تراز در این رتبه وقت گذاشته و تلاش کنید؛ اما برای سهولت در بیان بودجه‌بندی‌های درس عربی در کنکور آن را در چهار بخشِ ترجمه، تعریب، تجزیه و ترکیب و اعراب تقسیم‌بندی کرده و اهمیت آن را در عربی سال دوم، سوم و پیش‌دانشگاهی به تفکیک بیان می‌کنیم.

عربی (2):

بخش ترجمه‌ی این کتاب در کنکور سال‌های 87، 88 و 89 پیشتاز بوده اما از سال 90 تا کنون بسیار کم‌تر و حتی به صفر رسیده است. هم‌چنین لازم است بدانید که درس عربی 2 در بخش اعراب و به طور ویژه در مبحث تصغیر و نسبت در کنکور سراسری سال‌های اخیر، بسیار نقش‌آفرینی کرده است.

عربی (3):

بخش ترجمه‌ی این کتاب در طی هشت سال اخیر بسیار مهم بوده و مانور بسیار زیادی در کنکورهای سراسری داشته است. هم‌چنین در بخش اعراب به‌خصوص در مبحث بلاغت، فعالیت بسیار پررنگی داشته است.

عربی (4):

شاید بتوان اهمیت عربی 3 و 4 را در بخش ترجمه‌ در کنکور سال‌های اخیر یکسان دانست اما می‌توان گفت حاصلخیزترین مباحث درس عربی 4 از نظر طراحان تست‌های عربی کنکور سراسری، بخش تجزیه و ترکیب و در بخش اعراب، مباحث معرفه و نکره، مفاعیل و حال و تمیز بوده است.

هیچ گاه فراموش نکنید درس عربی چه برای رشته‌ی انسانی و چه برای رشته‌های دیگر، درسی است مباحث آن با یکدیگر هم‌پوشانی دارند. به این معنی که عربی مقطع چهارم انسانی درواقع همان عربی سال دوم دبیرستان است که در هر مبحث از قواعد، علاوه بر آموزش مطالب دوم و سوم، مطالب جزئی دیگری به آن اضافه می‌شود؛ به طوری که حتی مباحث مربوط به درس اول عربی چهارم، مباحث درس آخر را پوشش می‌دهند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب