غلامحسین فرشادی: در انتخاب رشته،به نیاز مخاطب احترام بگذارید!

با توجه به این‌که موضوع جلسه‌ی نفرات برتر 4 تیر 1395 به انتخاب رشته اختصاص داشت، غلامحسین فرشادی، عضو شورای سردبیری مجله‌ی آزمون، در این جلسه در مورد انتخاب رشته مقاله‌ای را ارائه دادند که در زیر آمده

غلامحسین فرشادی: در انتخاب رشته،به نیاز مخاطب احترام بگذارید!

با توجه به این‌که موضوع جلسه‌ی نفرات برتر 4 تیر 1395 به انتخاب رشته اختصاص داشت، غلامحسین فرشادی، عضو شورای سردبیری مجله‌ی آزمون، در این جلسه در مورد انتخاب رشته مقاله‌ای را ارائه دادند که در زیر آمده است:

در انتخاب رشته، به نیاز مخاطب احترام بگذارید!

در انتخاب رشته دو عنصر نقش تعیین کننده دارند:

منطق و احساس

منطق یعنی خودت را همانطور که هستی بشناس. این خودت را بشناس را دست کم نگیرید. دانش آموز منطقی (واقعی) نه با تخیل، بلکه با ساختن سروکار دارد. آینده را می‌سازد، تصور نمی‌کند بنابراین در وهله‌ی نخست تحلیل درستی از ظرفیت‌های واقعی خود را پیدا می‌کند یعنی خودش را و ظرفیت‌ها و نیازهایش را به دقت تحیلی می‌کند اما فقط منطق مهم نیست، انسان به مثابه موجودی پیچیده و چندبعدی به تعبیر لایب نیتس، ریاضیات روح است. منطق و احساس دو جزء مرتبط و به هم پیوسته است مثلا در نظر بگیرید رشته‌ای را مطابق مد روز انتخاب می‌کنی اما در عمل به آن هیچ علاقه‌ای نداری یعنی رشته‌ای را انتخاب کرده‌ای که به آن علاقه نداری و نمی‌توانی از آن لذت ببری. راز اصلی موفقعیت در هر کاری وجود انگیزه و علاقه است. زحمت و تلاشی که مبتنی بر انگیزه و علاقه باشد به مراتب بهتر و سریع‌تر و موفق‌تر به نتیجه می‌رسد. آدمی که به کاری که می‌کند علاقه‌ای ندارد پایدار نمی‌ماند، باید از کاری که می‌کنید لذت ببرید بنابراین وجود علاقه سنگ بنای موفقیت و پیشرفت در هر رشته‌ای است.

 در جدول مازلو مهم‌ترین و اولی‌ترین نیاز انسان نیاز به احترام است: کدام رشته به تو احترام می‌گذارد، این مهم‌ترین نکته است، مشاور باید به نیاز مخاطبش احترام بگذارد یعنی از احترام به نیاز مخاطب باید آغاز کند برنامه‌ریزی و مشاوره‌ی انتخاب رشته از همین نقطه آغاز می‌شود. پس مواظب باشید در فضای مد جوگیر نشوید.

مهم‌ترین نکته‌ی مشاوره: هر دانش‌آموزی یک استعداد منحصر به خود است مثلا آنتوان چخوف اگرچه پزشکی خوانده اما در عمل نشان داد که استعداد و ظرفیت و فضیلت برتر او رمان است. چحوف در این رشته، رتبه‌ی اول دنیا را به دست آورد و یا دکتر غلامحسین ساعدی پزشک بود اما رمان عزاداران بیلش بینان‌گذار رئالیسم جادویی شد.

وقتی خودت را شناختی بهترین استفاده را از نظریات دیگران خواهی برد. خودت را بشناس، بنیاد روشنگری، بنیاد انتخاب رشته و بنیاد بهترین استفاده کردن از نظرات دیگران است.

تهیه و تنظیم

ناهیدمنجمی

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب