غلام‌حسین فرشادی: سبکی دلپذیر تورق سریع

ارائه‌ی غلامحسین فرشادی عضو شورای سردبیری مجله‌ی آزمون در مورد تورق سریع در زیر آمده است.

غلام‌حسین فرشادی: سبکی دلپذیر تورق سریع

در جلسه‌ی نفرات برتر 4 تیر 1395، غلامحسین فرشادی، عضو شورای سردبیری مجله‌ی آزمون، مقاله‌ای را مورد تورق سریع تحت عنوان "سبکی دلپذیر تورق سریع" ارائه کردند که در زیر آمده است:

استراتژی زحمت و تلاش کم کم به ایستگاه پایانی‌اش می‌رسد : تورق سریع!

تعریف معمول و متداول تورق سریع، مرور و مطالعه‌ی اجمالی یادداشت‌ها و پی‌نوشت‌ها یا گزینه‌ها و گزیده‌هایی است که در طول سال در جزوه یا دفترچه‌ی شخصی خود نشان‌دار کرده‌اید. تورق سریع گرچه تاکیدش را بر پسوند سرعت می‌گذارد و سرعت را برجسته می‌کند اما دقت به مثابه‌ی مکمل ضروری سرعت نیز به همان اندازه اهمیت دارد. سرعت به خودی خود هدف نیست. در تورق سریع نهایت دقت را به کار می‌برید و از خود مراقبت می‌کنید که نکته‌ای را از قلم نیندازید. سرعت منهای دقت، تورق سریع را صرفا به گذران وقت تبدیل می‌کند.

زوج دیالکتیکی سرعت و دقت به مثابه‌ی دو بال پرواز تورق سریع یک سبکی دلپذیر را برای شما به ارمغان می‌آورد. فضایی مملو از آرامش و صمیمیت و رضایت از زحمت و تلاشی که صرف کرده‌اید و مطمئن می‌شوید که دیگر جایی برای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا به قول سعدی عزیز "به قدر وسع" کوشیده‌اید و از هیچ سعی و عملی فروگذار نکرده‌اید؛ اما یک نکته‌ی مهم‌تر در اجرای صحیح تورق سریع، سبک کردن بار ذهنی شماست.

تمرین و تکرار تمرکز حواس عالی، مستلزم مهندسی تدریجی یا جزبه‌جز است؛ یعنی بین یک و بسیار، یک را انتخاب کنید. میز مطالعه‌تان را تا می‌توانید خلوت کنید. اقتضای اصلی تورق سریع در زمان خاص تمام کردن است نه آغاز کردن؛ بنابراین بار ذهنی خود را سبک‌تر کنید تا حضوری هر چه مهیج‌تر و موثرتر را در جلسه‌ی کنکور تجربه کنید. مهندسی تدریجی یا جزءبه جزء تورق سریع، ذهن شما را در یک حالت آماده باش ذهنی و تمرکز حواس عالی قرار می‌دهد و این همان چیزی است که در این زمان خاص سخت به کارتان می‌آید.

کاظم قلم‌چی: در تورق سریع، تاکید محوری بر این است که به قصد رکورد زدن از آن نگذرید. چیزی را که یک بار درست جواب دادید یا بلد بودید سر جلسه‌ی کنکور باید بتوانید جواب دهید و نباید چیزی را که قبلا می‌دانستید فراموش نکنید.

دانش آموزان باید تمام یادداشت های و سوالات نشان‌دار خودشان را در دوره تورق سریع مرور کنند. من پیشنهاد می کنم که نکته های خودتان را در دوران جمع بندی در یک دفتر جداگانه بنویسید تا در دوران تورق سریع توجه ویژه ای به آن ها داشته باشید. این که می گویم جدا بنویسید چون شما الان به اوج شکوفایی خودتان رسیده اید. نکاتی که دانش آموزان در این ایام می نویسند جزء بهترین جزوه های آن ها است. پس یادداشت های این یک ماه را از یادداشت های قبلی جدا کنند که در تورق سریع بتوانند به آن هم بپردازند. در هفته آخر دانش آموزان باید بتوانند تمام نکات کلیدی را یک مروری کنند.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب