انتخاب رشته چکیده 12 سال تحصیل

روند تحصیل و تاثرآن در انتخاب رشته

انتخاب رشته چکیده 12 سال تحصیل

انتخاب رشته چکیده 12 سال تحصیل!

قبل از ورود به مدرسه پرسش های مکرر کودکان راجع به انواع و اقسام مسائل و موضوعات که با الفاظ بسیار ساده وشیرین مانند بابا این چیه ؟ مامان اونچیه ؟و غیره بیان می شود، والدین را با چالش بسیار مهم و تاثیرگذاری  بنام یادگیری روبرو می کند.

با ورود بچه ها به مدرسه دغدغه یادگیری شکلی هدفمند به خود می گیردوقرار است که دانش آموزان  با آموختن روشی کارآمد یعنی قدرت خواندن و نوشتن بتوانند پاسخ درست سوالات خود را از طریق  خواندن کتاب یا استفاده ازسایر ابزارهایی که استفاده از آنها مستلزم داشتن آگاهی است ،پیداکنند.با افزایش سن و تغییر مقطع تحصیلی یادگیری جهت دارتر می شود وبچه ها یواش یواش مسیر های متفاوتی را برای ادامه زندگی و تحصیل پیدا می کنند با رسیدن به مقطع نهم(اول دبیرستان سابق)یک تصمیم مهم یعنی انتخاب رشته تا حدی مسیر تحصیل را در آینده مشخص می کند.اما انتخاب اصلی پس از کنکور یعنی در زمان انتخاب رشته دانشگاهی اتفاق می افتد که در آن   مسیر زندگی، انتخاب شغل و تا حدی انتخاب همسر تعیین می شود.

شاید شما در انتخاب های گذشته خیلی دقیق عمل نکرده باشید ولی الان وقتشه که برای این موضوع مهم بخوبی فکر کنید و با افراد مجرب و درست (اول از همه پدرومادر و بعد خواهر و برادر و سایر نزدیکان مطلع و سپس مشاوران کارآمد و دقیق)گفتگو کنید تا بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.چند موضوع بسیار مهم است :

1- از همین الان با مطالعه و پرسش از افراد مطلع اطلاعات خود رانسبت به حداقل رشته های اصلی و مطرح در هر گروه آزمایشی افزایش دهید .در این زمینه  به موضوعاتی مانند بازار کارو آینده شغلی و نیز توانایی ها و علایق خود و امکانات خود و اطرافیان  در رابطه با رشته ها توجه کنید

2- یک شرط مهم و درست در انتخاب رشته نهایتا قبولی در رشته های انتخابی است پس  شما به آمار و اطلاعات سال های گذشته و تجربه افراد اهل فن در این زمینه احتیاج دارید

3-انتخاب رشته ضوابط و قوانینی داردلذا دفترچه راهنمای انتخاب رشته را با دقت بخوانید و در صورت داشتن هرگونه ابهام در هر مورد با مشاوران مطلع و مجرب مشورت کنید

4- اگر فرصت دارید با مراجعه به دانشگاهها با فضای تحصیلی و واحدهای مربوط به رشته های که به آنها علاقمند هستید،آشنا شوید

5- اول رشته ها و بعد دانشگاه ها و بعد شهر ها را براساس ترجیح خود هر کدام را به تفکیک مرتب کنید سپس رشته هاو دانشگاه های انتخاب شده را در هم ادغام کنید تا مشخص شود اولویت شما در انتخاب رشته و دانشگاه و شهر  چگونه است.

6- در بین آنچه که حاصل شد اگر رشته پرتی وجود دارد(رشته هایی که در آنهاقطعا  قبول نمی شویدیا رشته هایی که اگر قبول هم شوید نخواهید رفت ) را حذف کنید.

7- حالا آنچه باقیماند را مجدد براساس ترجیح مرتب کرده و بنویسید فراموش نکنید که رشته های بالایی بیشترین ترجیح شماست(در این رشته ها سال گذشته متقاضیان با رتبه های بهتر از شما یا مانند شما قبول شده اند ) این رشته ها مجموعا 100 انتخاب اول شما را تشکیل می دهند اما نهایتا در پایین ترین انتخاب ها لازم است که حتما قبول شوید(افرادسال گذشته با شرایطی بدتراز شما قبول شده باشند)این رشته ها 50 انتخاب آخرشماراتشکیل خواهد داد .

8= حتی المقدور سعی کنید در شهر خودتان بمانید. ماندن در شهر خود مزایای زیادی مانند بودن کنار خانواده و ایجاد آرامش برای شما و والدین تان و نیز افزایش شانس فعالیت کاری را حین تحصیل برایتان فراهم می کند.

9- جهت داشتن اطلاعات دقیق آماری و درصد قبولی تان در رشته های مختلف و نیز اطمینان از اجرای درست قوانین و دستورالعمل های انتخاب رشته در تمامی مراحل با افراد صاحب نظر مشورت کنید.

پژمان عبدالهیان

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب