سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 4 تیر 95 + فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی را در جلسه‌ی نفرات برتر 4 تیر 1395 در زیر بخوانید...بخشی از صحبت‌های کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 4 تیر 1395 در زیر آمده است:

موضوع جلسه:

  • انتخاب رشته

  • تورق سریع

  • دستاوردهای دانش‌آموزان در دوران جمع‌بندی

انتخاب رشته

علت صحبت در مورد انتخاب رشته این است که روال ما همیشه این گونه است که قبل از درگیر شدن دانش‌آموزان، چشم‌انداز آتی آن‌ها را برایشان روشن می‌کنیم. بخواهیم یا نخواهیم شما به تراز و رتبه و رشته‌ی خود فکر می‌کنید راه درست این است که ما زودتر از زمان هر موضوعی، در مورد آن به شما توضیح می‌دهیم.

انتخاب رشته از دو جهت اهمیت دارد:

اول این‌که این موضوع به عنوان یک فکر مزاحم بخشی از ذهن شما را درگیر می‌کند از طرفی این موضوع از جهتی سبب تلاش و انگیزه‌ی بیشتر شما می‌شود. اگر جایگاه خودتان را خوب بشناسید سبب می‌شود که با آرامش بیشتری سر جلسه‌ی آزمون حاضر شوید.

در مطلبی که در زیر ارائه شده است فقط مخاطب دانش آموزان نیستند.

کدام دانش آموزان نیاز به مشاوره ی انتخاب رشته دارند و چه نوع مشاوره ای نیاز دارند؟ شما باید مشخص کنید جزو کدام گروه زیر هستید؟ هم‌چنین اولویت خودتان را در رشته‌ها مشخص کنید.

۱- دانش آموزانی که تصمیم مشخص خود رابرای انتخاب رشته گرفته اند . برای تثبیت تصمیمشان

این افراد که تعدادشان خیلی کم است ذهن واضح و شفافی دارند اما این گروه هم برای این‌که باورشان را به چالش بکشند به مشاوره نیاز دارند.

۲- دانش آموزانی که یک یا دو اولویت اول خود را می شناسند اما در مورد بقیه رشته ها تردید دارند یا این که به تصمیم نرسیده اند . برای بیرون رفتن از تردید و انتخاب اولویتی که برایشان مناسب تر است

۳- دانش آموزانی که در مورد اولویت رشته ها با اولیا خود اختلاف نظر دارند .

۴- دانش آموزانی که خودشان در مورد اولویت رشته ها دچار تردید هستند

۵- دانش آموزانی که نمی دانند کف قابل قبول خود را در انتخاب رشته در چه حدی تنظیم کنند آیا در صورت نداشتن رتبه ی دلخواه ، سال بعد هم در کنکور شرکت کنند یا این که همین امسال در رشته ای که اولویت پایین تری برای ایشان دارد انتخاب رشته کنند .

۶- دانش آموزانی که علاقه و ترجیح مشخصی ندارند و رشته های مختلف تفاوت چندانی برایشان ندارد

۷- دانش آموزانی که برخی رشته ها را خوب نمی شناسند و نیاز دارند نسبت به این رشته ها آگاهی پیدا کنند و اطلاعات کسب کنند. در سایت کانون بسیاری از مقاله‌ها توسط رتبه‌های برتر، دانشجویان برتر رشته‌های مختلف در مورد رشته‌ها نوشته شده است که در این زمینه می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند. هم‌چنین توصیه می‌کنم دانشگاه‌ها را بگردید، مراکز شغلی رشته‌های مختلف را ببینید و بررسی کنید که آیا با آن شرایط سازگار هستید یا نه.

۸- دانش آموزانی که از رشته های خاص ، شبانه ، دانشگاه های خاص ، پردیس ها ی خودگردان ، بورسیه و تغییرات ا مسال...اطلاعات کافی ندارند

9- دانش آموزانی که در مورد انتخاب رشته در سهمیه ها (مثلا سهمیه‌ی شاهد) و مناطق نیاز به کسب اطلاعات دارند

۱۰- دانش آموزانی که در موردانتخاب اولویت بین دانشگاه های مختلف یا

فایل های ضمیمه