مهارت‌های رفتاری را به کودکان بیاموزید

کنترل احساسات و هیجانات، همچنین بروز خشم از مهم‌ترین مهارت‌های رفتاری است که کودک باید آن‌ها را بیاموزد.

مهارت‌های رفتاری را به کودکان بیاموزیدفرید توکلیان روان شناس و مشاور در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: کودکان نیاز دارند که به حرف هایشان توجه شود ولی زمانی که خواسته غیر منطقی دارند، والدین می توانند با بیان دلیل، مفهوم مدارا و صبر را به آن ها بیاموزند. 

وی افزود: هنگامی که کودکی حاضر نیست کاری را انجام دهد و یا دست از انجام آن بردارد، دلیل آن به دست آوردن اقتدار است و در این شرایط والدین می توانند بدون جر و بحث و دستور دادن به او، کودک را در عملی انجام شده قرار دهند مثلا اگر اتاقش نامرتب است به او بگویند اول از کدام قسمت برای مرتب کردن اتاقت شروع کنیم. 

توکلیان تصریح کرد: هنگامی که از کودک می خواهید تا دست از انجام کاری بکشد، گزینه و کارهای دیگری را برای تخلیه انرژی و هیجان در اختیارش قرار دهید زیرا با این کار یاد می گیرد برخی شیوه ها در ابراز احساسات و هیجانات قابل قبول نیست. 

این روان شناس در پایان گفت: کودک باید بیاموزد که عصابنیت خود را از طریق رفتارهای پرخاشگرانه مثل کتک زدن بروز ندهد و برای این کار، تشویق به پیشنهاد راه حلی برای انجام مشکلش حتی از نصیحت کردن نیز بیشتر تأثیر گذار است. 

منبع :