مراقب انسولین در فصل گرم باشید

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو انسولین را دارویی حساس در مقابل گرما و یخ زدگی خواند و گفت: باید در فصل گرما به شرایط نگه داری آن توجه کرد.

مراقب انسولین در فصل گرم باشیدعلی واشقانی فراهانی رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو در گفت و گو با  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ انسولین را از مهمترین و پرمصرف ترین داروها خواند و گفت: داروهای بیولوژیک همچون انسولین ها نسبت به شرایط نگهداری حساسند بنابراین توجه به شرایط نگه داری آن در فصل گرما، به علت تاثیر در میزان اثربخشی، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه هرفرد قبل از استفاده از دارو باید اطلاعات مربوط به آن را مطالعه کند، افزود:توصیه می شود که قبل از مصرف هر دارو از جمله انسولین، برگه راهنمای آن به دقت مطالعه شود.

رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو عنوان کرد:  گرم شدن بیش از حد مجاز و یخ زدگی انسولین می تواند اثر نامطلوبی بر ساختار دارو وارد کند و موجب بی اثر شدن آن و حتی گاهی اثرات ناخواسته دارویی شود از طرفی انسولین های موجود در بازار دارویی کشور باید در دمای 2 تا هشت درجه سانتیگراد؛ شرایط نگهداری در یخچال ،نگهداری شوند.

واشقانی فراهانی در خصوص مشکلاتی که در صورت نگهداری داروها در یخچال ایجاد می شود، بیان کرد: برخی شرکت های تولید کننده انسولین، محصولاتی را تولید کرده اند که به صورت محدود؛ معمولا یک ماه ،قابلیت نگهداری در دمای اتاق یعنی دمای کمتر از 25 درجه سانتیگراد را داشته باشند.

وی توضیح داد: تاریخ انقضای دارو از زمان خروج از یخچال، یک ماه است؛ بنابراین لازم است زمان دقیق خروج از یخچال ثبت و نگهداری شود و دارو بعد از زمان مجاز مورد استفاده قرار نگیرد.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو یادآور شد:همچنین باید به حساسیت انسولین در مقابل نور توجه داشت و آن را دور از نور نگهداری کرد. برای این کار می توان دارو را در جعبه آن نگهداشت یا با استفاده از در پوش مخصوص در نوع قلمی، دارو را از نور محافظت کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب