آمادگی وزارت بهداشت برای مقابله با شیوع احتمالی وبا در فصل گرم

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از آمادگی وزارت بهداشت برای کنترل شیوع وبا در فصل گرما خبر داد.

آمادگی وزارت بهداشت برای مقابله با شیوع احتمالی وبا در فصل گرممحمود نبوی معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛با اشاره اینکه ویبریوها شایع ترین باکتری های آب های سطحی هستند، گفت: ویبریوکلرا ها؛ عامل بروز بیماری وبا ،هر چند سال یکبار فعال می شوند. تا زمانی که آب های مصرفی لوله کشی شده نبود، هر پنج سال یکبار اپیدمی بزرگی از شیوع بیماری وبا به را می افتاد.

وی ادامه داد: اما اکنون 98 درصد آبهای مصرفی لوله کشی شده و شاهد هیچ اپیدمی گسترده ای نیستیم. از طرفی علائم بروز وبا بیشتر در افرادی که از صیفی جات آلوده استفاده می کنند، مشاهده می شود.

نبوی با بیان اینکه سالانه پنچ یا شش مورد ابتلا گزارش می شود، بیان کرد: این موارد محدود و قابل کنترل است. وزارت بهداشت نیز هر ساله با شروع فصل گرما ،با آموزش کارشناسان تازه کار بهداشت و ایجاد آمادگی بین نیروها، اقدامات منترلی را صورت می دهد.

وی عنوان کرد: اگر به مورد مبتلا به اسهال خونی مشکوک برخورد کنیم به سرعت بستری و نمونه گیری صورت می گیرد تا بیماری کنترل شود.

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت توصیه کرد: شستشوی صیفی جات بوته ای با سرکه و نمک اشتباه است چراکه شستشو با سرکه موجب بروز اسهال خونی می شود و نمک هیچ توانایی برای مبارزه با باکتری ها را ندارد. سیفی جات باید با آب و ضدعفونی کننده های تجاری و مخصوص،‌شسته شوند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب