فاطمه رحیمی رتبه‌ی 7 کنکور انسانی و دوران جمع‌بندی

نحوه‌ی جمع‌بندی درس ادبیات اختصاصی، عربی اختصاصی، فلسفه و منطق، علوم‌اجتماعی و ریاضی خود را تشریح کنید.

فاطمه رحیمی رتبه‌ی 7 کنکور انسانی  و دوران جمع‌بندی

فاطمه رحیمی قهرودی رتبه‌ی 7 کشوری و دوران جمع‌بندی

نحوه‌ی جمع‌بندی درس ادبیات اختصاصی، عربی اختصاصی، فلسفه و منطق، علوم‌اجتماعی و ریاضی خود را تشریح کنید.

درس ادبیات اختصاصی را تقریباً هر روز در برنامه‌ی درسی خود داشتم به این صورت که آن مباحثی از بخش عروض یا آرایه‌های ادبی که تفکیکی‌تر بودند را تمرین می‌کردم و سؤال‌هایی را که در آزمون‌های کانون اشتباه زده بودم و در کتاب خودآموز نوشته بودم مرور می‌کردم.

درس عربی اختصاصی را به دلیل تسلط زیاد هر روز مطالعه نمی‌کردم و بیش‌تر به تست‌زنی مباحث قواعد سال چهارم می‌پرداختم.

در درس فلسفه و منطق، تکیه‌ی اصلی من تا روز آخر جمع‌بندی کتاب درسی بود و به علت نبودن منبع کامل و جامع برای این درس، بیشتر تکیه‌ بر متن کتاب می‌کردم و دوبار در هفته در برنامه‌ی درسی خود داشتم.

درس علوم اجتماعی بیشتر تکیه بر متن کتاب درسی داشتم و سعی می‌کردم هر بار عمیق‌تر و بهتر کتاب را بخوانم و ارتباط بین درس‌های مختلف را پیدا کنم و بیشتر مفهومی می‌خواندم.

درس ریاضی که به نظر من تعیین‌کننده‌ترین درس در کنکور سراسری است را هر روز و بدون وقفه (حتی یک روز) می‌خواندم و سؤالات کنکورهای اخیر را چند بار حل می‌کردم حتی آن‌قدر تکرار می‌کردم که کاملاً ملکه‌ی ذهنم شوند.


منبع مطالعاتی خود را در دوران جمع‌بندی نام ببرید. ویژگی‌های مثبت این منابع چه بود؟

در دوران جمع‌بندی به شدت از چند منبع داشتن پرهیز می‌کردم و منبع اصلی آزمون‌های کنکور سراسری در کتاب‌های زرد عمومی و اختصاصی بود و اکثراً سراغ تست‌های تألیفی و جدید نمی‌رفتم. هم‌چنین آزمون‌های کانون را هم دوباره بررسی کردم.

اگر در دوران جمع‌بندی رشد تراز داشتید، راهکارهای ویژه خود را بیان کنید.

دوران جمع‌بندی، دوران بسیار تعیین‌کننده‌ای است و اگر در این دوران هدف مشخص و برنامه‌ریزی مشخصی نداشته باشیم افت تراز قطعی است. من تقریباً ترازم همیشه ثابت بود و خیلی تغییر نمی‌کرد و دلیل آن هم این بود که برای هر مرحله از درس خواندنم برنامه‌ریزی داشتم.


استراتژی بازگشت خود را در جلسه کنکور تشریح کنید. (زمان ذخیره شده خود را چگونه صرف کردید؟)

در دروس عمومی 15 دقیقه وقت اضافه آوردم و تست‌های نشان‌دار خود را دوباره بررسی کردم و اگر از پاسخشان مطمئن بودم، جواب می‌دادم و در دروس اختصاصی 25 دقیقه اضافه آوردم.

چقدر سوالات آزمون‌های کانون از نظر شما مشابه کنکور بود و به شما در شبیه‌سازی شرایط کنکور کمک کرد؟

در برخی دروس مثل عربی و ریاضی و روان‌شناسی و زبان انگلیسی خیلی کمک‌کننده بود. البته به نظر من شبیه بودن به کنکور ملاک نیست و آزمون خوب باید هدفش یاد دادن باشد که آزمون‌های کانون هر محله‌اش به من یاد می‌داد و سر جلسه یاد می‌گرفتم.


تورق سریع را چند روزه و چگونه انجام دادید؟

تورق سریع را هفته‌ی آخر انجام دادم به گونه‌ای که هر روز 3 درس را تورق سریع می‌کردم و تقریباً توانستم هر درس را 2 بار تورق کنم به این صورت که مانند خواندن روزنامه مطالب را مرور و در ذهنم تثبیت می‌کردم و اولویتم درس‌هایی که خیلی قوی نبودم، بودند.


روز قبل از کنکور چه کار کردید؟

روز قبل از کنکور کمی واژگان کتاب‌های ادبیات دوم و سوم و پیش‌دانشگاهی را مرور کردم و بقیه‌ی روز را استراحت کردم.


برای بالا بودن ساعت مطالعه دانش‌آموزان در دوران جمع‌بندی چه راهکاری دارید؟

برای بالا بردن سرعت اول از همه باید منابع را سامان‌دهی کرد و تنها به تست‌های کنکور سال‌های اخیر توجه ویژه داشت و سعی کنیم در این دوران سراغ نقاط ضعف که خیلی در آن مشکل داریم نرویم و به تفکیک نقاط مثبت پرداخته و آن‌ها را پایدار کنیم.


سؤال متداول یا چالش متداول دانش‌آموزان شما در این روزها کدامند؟

این روزهای پایانی از کدام کتاب تست بزنیم و در طول هر روز کدام درس‌ها را مرور کنیم و تورق سریع را چه زمانی شروع کنیم و این‌که آیا می‌شود در این دوران پیشرفت کرد یا خیر؟ که البته به نظر من قطعاً می‌توان پیشرفت نمود ولی پیشرفت واقع‌گرایانه، نه آرمان‌گرایانه!

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب