نوروز 96

همه چیز درباره مهاجرت از ویندوز به لینوکس

جهان به سمتی می‌رود که اطلاعات به شکل شفاف‌تری ارائه شوند. به همین دلیل متن‌باز بودن لینوکس نقش مهمی در محبوبیت آن ایفا کرده است.
شاید بتوان ادعا کرد که ویندوز ۱۰ به عنوان موفق‌ترین نسخه‌ی ویندوز تا کنون شناخته شده است. چرا که نسبت به نسخه‌های قبلی ویندوز سریع‌تر عمل می‌کند، گزینه‌های متنوع بیشتری دارد و از امنیت بالاتری برخوردار است.

اما روی دیگر سکه هم وجود دارد. این بار مایکروسافت تشنه‌تر از همیشه به دنبال اطلاعات خصوصی کاربران است. مایکروسافت می‌خواهد بداند که شما از کدام نرم‌افزارها استفاده می‌کنید و در چه فاصله‌ی زمانی بروزرسانی‌ها را انجام می‌دهید و در نهایت این که ویندوز ۱۰ همچنان یک ویندوز است و در برابر ویروس‌ها و بدافزارها مقاومت چندانی ندارد.

به همین دلایل، خیلی از کاربران ویندوز پس از مدتی ‌ترجیح می‌دهند که به لینوکس مهاجرت کنند. در ادامه راهکارهایی را به شما پیشنهاد خواهیم داد تا با خیال راحت وارد دنیای لینوکسی‌ها شوید:

توزیع مناسبی از لینوکس را انتخاب کنید

همه چیز درباره مهاجرت از ویندوز به لینوکس


در طول ۲۰ سال گذشته، لینوکس از یک پدیده‌ی غیر قابل درک به یک سیستم عامل مناسب برای بسیاری از کاربران شناخته شده است.

اوایل که لینوکس به عنوان سیستم عامل به دنیا معرفی شد، با سخت‌افزارها چندان سازگاری نداشت، ضمن این که با نقص‌هایی همراه بود. طبیعتا با چنین ویژگی‌هایی اقبال عموم به سیستم عامل‌های مرسومی ‌چون ویندوز و مکینتاش بیشتر بود. اما اکنون لینوکس به مرحله‌ای رسیده است که راه‌اندازی و استفاده از آن به سادگی ویندوز و OS X است.

با وجود این که هزاران توزیع متنوع از لینوکس در دسترس است، اما بیشتر آن‌ها به عنوان یک سیستم عامل مناسب محسوب نمی‌شوند. بعضی از این توزیع برای انجام اهداف خاصی مانند ساخت جلوه‌های دیجیتالی یا مقاصد علمی ایجاد شده‌اند. بعضی توزیع‌ها مانند Devuan برای ساخت بیانیه‌های سیاسی کاربرد دارند. بعضی از توزیع‌ها هم مانند توزیع هانا مونتانا و توزیع جاستین بیبر جنبه‌ی شوخی دارند‌‌.

به همین دلیل تعداد کاربران بعضی از این توزیع‌ها انگشت‌شمار هستند. برای انتخاب یک توزیع مناسب به منظور انجام کارهای مرسوم، بهتر است روی توزیعی تمرکز کنید که بیشترین تعداد کاربر را دارد. در حال حاضر توزیع اوبونتو (و دیگر توزیع‌های اوبونتو مانند) توانسته است محبوب‌ترین توزیع از نظر کاربران شناخته شود.

حتی این امکان برای شما فراهم است که از ابتدا رایانه‌ای بخرید که اوبونتو در آن نصب شده است. برای مثال، کمپانی Dell که یک تولید کننده مطرح رایانه است، در بعضی از محصولات خود اوبونتو را نصب کرده است.

همه چیز درباره مهاجرت از ویندوز به لینوکس


البته در اکثر نسخه‌های تجاری لینوکس، توزیع اوبونتو و دیگر توزیع‌های اوبونتو-محور وجود دارد. چنانچه تمایل دارید از دیگر توزیع‌های لینوکس استفاده کنید ممکن است که درگیر پیچیدگی‌های آن‌ها شوید.

پرینتر و دیگر لوازم جانبی

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که ارتباط لینوکس با سخت‌افزارهای جانبی مانند پرینتر، اسکنر و دیگر تجهیزات چگونه است.

در بعضی شرکت‌ها و ادارات برای خرید سیستم‌های رایانه خیلی هزینه نمی‌کنند و از مدل‌های ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند. از طرفی این دستگاه‌ها با بعضی سخت‌افزارهای دیگر مانند کارت‌های گرافیک رده بالاسازگاری ندارند.

در مورد سازگاری لینوکس با سخت‌افزارها هیچ جای نگرانی وجود ندارد و به خوبی می‌تواند تجهیزات جانبی مانند هدست‌های USB، وب کم‌ها، کیبورد و ماوس را شناسایی کند.

حتی وقتی صحبت از پرینترها می‌شود، لینوکس می‌تواند عملکرد رضایت‌بخشی از خود نشان دهد. خوشبختانه به علت استفاده از سیستم یکپارچه‌ی CPUS در ساخت پرینترها، آن‌ها می‌توانند با پلت‌فرم‌های مختلف سازگار باشند. اما نکته‌ی تردیدآمیز ماجرا اینجا است که در وبسایت اوبونتو لیستی از پرینترهای سازگار با آن آورده شده است.

همه چیز درباره مهاجرت از ویندوز به لینوکس


با این حال، برای این که خیال‌تان آسوده باشد می‌توانید از نرم‌افزار HP ePrint استفاده کنید. با کمک این برنامه می‌توان فایل‌های پیوست شده در ایمیل را چاپ کرد.

خانه تکانی مبحث محور
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( نوروز 96)
دبیر : سید رسول اسلامی