ماده MTBE ازبنزین مصرفی حذف می‌شود

دبیرکارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری گفت:درصورتیکه هیات دولت تصویب کند، ماده MTBE که یک ماده خطرناک است از بنزین مصرفی حذف می‌شود.

ماده MTBE ازبنزین مصرفی حذف می‌شودبه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا ازروابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، سیدعباس شجاع‌الساداتی افزود: درحال حاضرماده MTBE را برای بالا بردن اکتان و میزان احتراق پذیری به بنزین های مصرفی اضافه می کنند که این ماده جایگزین ماده خطرناک سرب شده است.

وی بیان کرد: از سال 79 سرب خطرناک قبلی از بنزین های مصرفی حذف شد و ماده MTBE جایگزین آن شد؛ اما پس از بررسی های مختلفی که صورت گرفت مشخص شد این ماده نیز خطرات زیادی دارد و به دلیل قابلیت بالای انحلال با آب، آلودگی ایجاد کرده و آب های زیرزمینی را آلوده می کند.

به گفته شجاع‌الساداتی افزودن ماده MTBE به دلیل خطراتی که دارد درکشورهای اروپایی و امریکایی به صورت کامل حذف شده و درحال حاضرتنها درکشورهای آسیایی و خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بیان کرد: البته حذف ناگهانی این ماده از بنزین مصرفی امکانپذیر نیست و باید طی یک برنامه 5 تا 10 ساله این اتفاق بیفتد و دولت باید برای حذف آن برنامه ریزی کند.

دبیرکارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با بیان اینکه بهترین جایگزین برای ماده MTBE، زیست اتانول است، گفت: در دنیا مرسوم شده که به جای بنزین مخلوط با این ماده از زیست اتانول استفاده شود که هیچ گونه خطرات زیست محیطی نیز ندارد.

وی گفت: زیست اتانول درکنار اینکه مخاطرات زیست محیطی ندارد قابل تجدیدپذیری هم هست و مانند سوخت های فسیلی تمام نمی شود زیرا منشا آن گیاهی است.

شجاع‌الساداتی توسعه تکنولوژی تخمیری را از دیگر مزیت های زیست اتانول عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه صنعت تخمیری برای کشور حیاتی است و زیست اتانول نیزمی تواند ما را در این حوزه به دانش فنی برساند، امیدوار هستیم که هر چه زودتر به استفاده از این سوخت زیستی برسیم.

وی اظهارکرد: زیست اتانول درحوزه تولید دارو و تولید کنجاله سویا که برای خوراک طیور و آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد نیز کاربرد داشته باشد.

دبیرکارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی یادآور شد: بحث جایگزینی زیست اتانول به جای بنزین های مصرفی فعلی را به هیات دولت ارائه کرده ایم و امیدواریم که پس از بررسی های تخصصی و کارشناسانه در هیات دولت، به تصویب برسد.

منبع :