شیرینی این ماده غذایی ماه رمضان را برایتان تلخ می‌کند

زولبیا و بامیه سرشار از قند و چربی است و برای روزه داران گزینه نامناسبی به شمار می‌رود.

شیرینی این ماده غذایی ماه رمضان را برایتان تلخ می‌کندپیام فرحبخش متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت و گو با خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، در خصوص مصرف زولبیا و بامیه در ماه رمضان اظهار داشت: زولبیا و بامیه از شیرینی های مخصوص ماه مبارک رمضان به حساب می آیند و افراد طبق سنت ها عادت به مصرف این شیرینی ها طی این ماه دارند.

وی در خصوص قند زولبیا و بامیه عنوان کرد: افراد باید آگاه باشند که این مواد سرشار از قند زیادی است لذا خوردن آن برای هیچ کس خوب نیست چرا که قند خون افراد را ابتدا به سرعت بالا برده و سپس به یکباره پایین می آورند.

فرحبخش درباره چربی موجود در زولبیا و بامیه افزود: این شیرینی های متداول ماه رمضان حاوی مقدار زیادی چربی است. بسیاری از افراد فکر می کنند، چون ساعت های طولانی چیزی میل نکرده اند بهتر است غذاهای پر انرژی نظیر این شیرینی ها  را مصرف کنند تا انرژی خود راتجدید کنند.

وی با اشاره به پر انرژی بودن این شیرینی ها اذعان داشت: زولبیا و بامیه با اینکه ماده غذایی بسیار پرانرژی است اما می دانیم نصف ایرانی ها چاق، 10 درصد دیابتی و بسیاری از افراد جامعه ما فشار خون بالایی دارند، در نتیجه با مصرف این شیرینی در معرض خطر قرار می گیرند.

فرحبخش یادآور شد: افراد سالم هم نباید هر روز از این مواد غذایی استفاده کنند، اما مصرف این شیرینی یکی دو بار در این ماه اشکالی ندارد. همچنین ما متخصصان تغذیه توصیه می کنیم که افراد موادی که از قند و چربی اشباع شده ندارد را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی ریاضی انسانی حل سوالات کنکور 96 بخش دوم
چهارم انسانی     دبیر : امیر زراندوز