ساخت لایه اکسیدی نانوساختار برای تولید حسگرهای گازی

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران، لایه اکسیدی نانوساختاری را تولید کردند که می‌توان از آن در تولید حسگرهای گازی بهره برد.

ساخت لایه اکسیدی نانوساختار برای تولید حسگرهای گازی

آشکارسازی گازها کاربردهای گسترده‌ای در صنایع و زمینه‌های مختلف پیدا کرده است؛ از کاربردهای حسگرهای گازی می‌توان به آشکارسازی نشتی گاز، کنترل‌گرهای سوخت در خودروها و هواپیماها، تجهیزات هشداردهنده‌ وجود گازهای خطرناک در محیط و آشکارسازی ترکیبات آلی فرار اشاره کرد.

حسگرهای گازی نیمه‌هادی به‌ نوعی از اکسیدهای فلزی نظیر دی‌اکسید تیتانیوم، اکسید تنگستن و اکسید نیکل به‌ عنوان آشکارساز گاز استفاده می‌کنند؛ عملکرد این حسگرها بر پایه کاهش مقاومت یک ‌لایه‌ اکسید- فلز در حضور یک گاز قابل اشتعال بنا شده است. امروزه تلاش‌های اصلی روی بهینه‌سازی پارامترهای حساسیت، گزینندگی، پایداری و زمان پاسخ این حسگرها متمرکز شده است.

محمدتقی حسین نژاد محقق این طرح پژوهشی گفت: اکسید روی یکی از معروف‌ترین مواد اکسیدی رسانای شفاف محسوب می‌شود که امروزه کاربردهای فراوانی مانند کاربرد در سلول‌های خورشیدی، LED ها، فتودیودها و حسگرهای گازی در صنعت پیدا کرده است؛ از این رو، هدف از انجام این کار تحقیقاتی، رشد لایه‌ نازک اکسید روی و بررسی میزان حساسیت این لایه‌ها به گاز اتانول است.

به گفته این محقق، در این طرح میزان حساسیت این حسگر نسبت به گاز اتانول در مقایسه با موارد مشابه بهینه‌سازی شده است.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های پروفسور محمود قرآن نویس، دکتر محمدرضا حنطه زاده و دکتر الهام دارابی از اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران و محمدتقی حسین نژاد و مرضیه شیرازی دانشجویان مقطع دکترای این دانشگاه است. 

منبع :