توصیه‌هایی برای داوطلبان گروه انسانی در دوران جمع‌بندی

توصیه‌هایی عمومی و اختصاصی برای داوطلبان رشته‌ی انسانی در دوران جمع‌بندیتوصیه‌هایی عمومی برای دوران جمع‌بندی:

همان‌گونه که پیش‌تر هم متذکر شده‌ایم، بهترین راه برای شناخت و شبیه‌سازی کنکور سراسری و نیز کسب آمادگی هرچه‌ بیش‌تر برای شرکت در آن، اجرای روش جمع‌بندی سه روز یک‌بار است. اگرچه «تکرار» غالباً ملال‌آور است اما گاه تکرار نکاتی کاربردی ممکن است خالی از فایده نباشد؛ لذا بار دیگر، توصیه‌های کانون برای مطالعه در دوران جمع‌بندی را یادآوری می‌کنیم:

1- در آزمون‌های دوران جمع‌بندی، از تکنیک زمان‌های نقصانی و تکنیک ضربدر منفی (برای مشخص نمودن سؤالات دشوار و زمان‌بر) استفاده نمایید. اگر در اولین آزمون جامع کانون از این تکنیک‌ها استفاده‌ نموده‌اید؛ درود بر شما! و اگر هنوز در خصوص لزوم استفاده از این تکنیک‌ها به نتیجه نرسیده‌اید، تا دیر نشده اقدام کنید! هنوز دو آزمون جامع دیگر و آزمون‌های سه روز یک‌بارتان در منزل باقی است! عجله کنید! استفاده‌ی صحیح از این تکنیک‌ها نیازمند تکرار و تمرین است و فراموش نکنید که جلسه‌ی کنکور جای تمرین این تکنیک‌ها و آزمون و خطا نیست!

توجه: در تکنیک زمان نقصانی، شما بخشی از وقت آزمون را صرفه‌جویی می‌کنید تا پس از خواندن تمامی سؤالات، باز گشته و سؤالات پاسخ نداده را مرور کنید؛ توجه داشته باشید که از هم‌اکنون و با شناختی که از خود و توانایی‌های خود در دروس مختلف دارید، باید مشخص نمایید این وقت صرفه‌جویی شده را به کدام دروس و کدام نوع از سؤالات اختصاص خواهید داد. عدم برنامه‌ریزی شما در این خصوص، حیرانی و اتلاف وقت در جلسه‌ی کنکور را به دنبال خواهد داشت.

2- در آزمون‌های سه روز یک‌بار، سؤالات شک‌دار خود را نشان‌دار کنید تا در ارزیابی آزمون که عصر همان روز انجام خواهید داد، با سرعت بیش‌تری اقدام نمایید.

3- توصیه‌ی اکید داریم در دوران جمع‌بندی شروع به مطالعه و خواندن مباحث جدید نکنید. دوران جمع‌بندی همان‌گونه که از نام آن پیداست، فرصتی برای جمع‌بندی و مرور مطالب پیش‌خوانده است نه آغاز مطالعه!

4- در دوران جمع‌بندی بایستی به تمامی دروس توجه نمایید و تمام دروس را به صورت گزینشی (مطالب مهم، مطالب دارای بودجه‌بندی بیش‌تر در کنکورهای گذشته و ...) مرور و جمع‌بندی نمایید. به بیان دیگر، تمام دروس را در برنامه‌ی مطالعاتی خود قرار دهید و هیچ درسی را حذف نکنید اما در هر درس مطالب اصلاً مطالعه نشده را به حال خود رها کنید و فرصت اندک باقی‌مانده را با اصرار نابه‌جا برای یادگیری آن‌ها هدر ندهید.

توجه: برای تشخیص صحیح مباحث مهم و پرتکرار در کنکورهای سراسری سال‌های گذشته می‌توانید فایل مربوط به بودجه‌بندی کنکور‌های اخیر را از سایت کانون دریافت کرده و یا به مجله‌های آزمون‌های قبل مراجعه نمایید.

5- برای مطالعه‌ در دو روز و نیم باقی‌مانده پس از برگزاری هر آزمون، نتیجه‌ی کسب شده از آن آزمون را اساس کار خود قرار دهید و در صورت داشتن وقت مازاد به مطالعه‌ی سایر مباحث بپردازید. به این معنا که ابتدا، سؤالات پاسخ نداده، اشتباه پاسخ داده، شک‌دار و ... آزمون همان روز را به‌خوبی تحلیل نمایید و مباحث مرتبط با آن سؤالات را از روی پاسخ‌های تشریحی، کتاب درسی، جزوات آموزشی، تست‌های نشان‌دار شده‌ی قبلی و نظایر آن‌‌ها مطالعه نمایید و یادگیری‌های ناقص خود را در زمینه‌ی مباحث آن سؤالات به یادگیری کامل مبدل سازید و سپس به سراغ سایر مباحث بروید.

توصیه‌هایی اختصاصی برای داوطلبان رشته‌ی انسانی:

1- اغلب دانش‌آموزان رشته‌ی انسانی با درس ریاضی مشکل دارند و خود را در این درس ضعیف ارزیابی می‌کنند. توصیه‌ی ما به شما این است که درس ریاضی را سفید رها نکنید و در آزمون‌های جامع کانون و نیز کنکور سراسری «حداقل یک سؤال آسان را یافته» و به آن پاسخ دهید. مطمئن باشید در کنکور سراسری نیز سؤالات آسانی از درس ریاضی وجود دارد!! توجه داشته باشید که اکثر دانش‌آموزان انسانی در درس ریاضی ضعف دارند و شرایط تقریباً برای همه یکسان است. بنابراین از درس ریاضی نترسید و بکوشید سؤالات آسان را هرچند اندک، یافته و پاسخ دهید.

دلگرمی!اگر به بخش معرفی رشته‌های دانشگاهی در سایت کانون مراجعه نمایید، مشاهده می‌کنید که قبول‌شدگان حتی در رشته‌‌ی حقوق (رشته‌ی اول علوم انسانی) دانشگاه‌های