رتبه 27 کنکور : در دوران جمع بندی 300 نمره پیشرفت داشتم

وحید رسته- رتبه‌ی 27 منطقه‌ی 2 کنکور سراسری سال 1394 از 7720 به 8000 رسیدم

رتبه 27 کنکور : در دوران جمع بندی 300 نمره پیشرفت داشتم

وحید رسته- رتبه‌ی 27 منطقه‌ی 2 کنکور سراسری سال 1394

از 7720 به 8000 رسیدم

به نظر من در دوران جمع‌بندی مهم‌ترین نکته ای که دانش‌آموزان باید آن‌را رعایت کنند این است که دچار استرس نشوند و تا آخرین لحظه‌ آرامش خود را حفظ کنند. البته همیشه مقداری از استرس طبیعی است و باعث انگیزه می‌شود. اما استرس زیاد توان ذهن را در مواجهه  کم می‌کند.

من در دوران جمع‌بندی حدوداً 300 نمره رشد تراز داشتم که به نظرم مهم‌ترین علت آن برنامه‌ریزی مناسب برای جمع‌بندی بود.


روش اصلی من برای جمع‌بندی روش بازیابی بود:

یعنی اول کنکورهای 6 سال اخیر را از روی کتاب‌های زرد عمومی و اختصاصی کانون حل می‌کردم و در انتها وقتی آن‌را تصحیح می‌کردم متوجّه می‌شدم که در بعضی مطالب ضعف دارم یا آن‌ها را فراموش کرده‌ام و باید دوباره به آن‌ها رجوع کنم و سپس این مطالب را از روی خلاصه‌های خودم (که در طول سال برداشته بودم) و از روی کتاب درسی یک‌بار دیگر می‌خواندم و این‌طور آن‌ها را مرور می‌کردم.


 من بعضی از دروس حفظی مثل دینی، لغات و تاریخ ادبیات و زیست‌شناسی و نکات حفظی شیمی حتماً باید یک‌بار دیگر در دوهفته‌ی آخر مرور کنیم.

در این دوره دانش‌آموزانی که بیش‌تر درس می‌خوانند و برنامه‌ریزی بهتری دارند طبیعتاً نتیجه‌ی بهتری می‌گیرند.

البته این‌های که گفتم برنامه‌ی من برای کنکور بود و این‌طور نیست که بشود برای همه یک نسخه‌ی کلی پیچید ولی اصول و روش کلی کار این‌طور است که گفتم.

سؤالات کنکور را با نهایت دقت بررسی می‌کردم (حتی گزینه‌های غلط را)‌ چون درست است کنکور در حال سخت‌تر شدن است ولی مطالبی را که طراحان از آن تست طرح می‌کنند در همه‌ی سال‌ها تقریباً یکسان است.


من در این دوره از روش جمع‌بندی به روش 3 روز یک‌بار استفاده کردم و همه‌ی شرایطی را که در کنکور ممکن بود با آن مواجه شوم در منزل برای خود شبیه‌سازی کردم و این باعث شد که تا روز کنکور همه‌ی شرایط را تجربه کرده بودم و برای اتفاقات غیرمنتظره جای نگرانی نبود.

آزمون‌ها کانون (چه حضوری و چه غیرحضوری) چون سؤالات آن جدید است و دانش‌آموزان تا به حال آن‌ها را ندیده‌اند برای ارزیابی وضعیت بسیار مناسب است و دانش‌آموزان با استفاده از این روش می‌توانند به بهترین نحو خود را محک بزنند.


پدر و مادرها در این دوره نقش بسیار مؤثری در ایجاد یک محیط آرام برای درس خواندن دارند و جا دارد که این‌جا از پدر و مادر خودم بابت همه‌ی زحماتشان تشکر کنم.

از دانش‌آموزان عزیز می‌خواهم که در تمام طول دوران جمع‌بندی با توکل به خداوند و اراده‌ی قوی تا روز کنکور پیش‌ بروند و هیچ‌وقت ناامید نشوند چون همیشه فرصت برای پیشرفت هست.