کشف حقایقی از قدیمی‌ترین رایانه جهان

باستان‌شناسان معتقدند که دستگاه آنتی‌کیترا کشف شده در کشتی باستانی دریای اژه یک ابزار اخترشناسی نیست بلکه در واقع قدیمی‌ترین کامپیوتر جهان است.

کشف حقایقی از قدیمی‌ترین رایانه جهان

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از دیلی‌میل، باستان‌شناسان با بررسی دستگاه Antikythera با روش برش و اسکن دریافتند که پیچیدگی آن به مراتب بیشتر از یک ابزار ساده اخترشناسی است.

ماشین Antikythera بیش از 100 سال قبل در جریان باستان‌شناسی در یک کشتی ‌شکسته در اعماق دریای اژه کشف شد. دانشمندان معتقدند که بر روی قسمت‌های داخلی این دستگاه حدود 500 کلمه وجود دارد که پس از 100 سال مطالعه تنها تعداد ناچیزی از آنها شناسایی شده‌اند.

دانشمندان و باستان‌شناسان پس از یک دهه مطالعه با روش پیشرفته اسکن موفق به کشف بیش از 3500 کاراکتر شدند که با توجه به قدمت 2100 ساله آن، شناسایی کاربرد اصلی این دستگاه هنوز بسیار پیچیده و گیج‌کننده است.

پروفسور الکساندر جونز، متخصص علوم باستانی از دانشگاه نیویورک عنوان کرد: مطالعات اولیه تیم تحقیقاتی نشان داد که این دستگاه در واقع نوعی راهنمای رصد کهکشان‌ است، اما در یافته‌های اخیر مشخص شد که این دستگاه یک ماشین محاسباتی پیشرفته اما مکانیکی است.

وی در ادامه افزود: این دستگاه قطعا یک ماشین تحقیقاتی نیست بلکه یک ابزار پیشرفته محاسباتی در اختیار اخترشناسان یونان باستان بوده که با توجه به حرکات ماه و خورشید محاسبات مورد نیاز آنها را پردازش می‌کرده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب