جلسه‌ی آخر: اتمام حجت با خودم

در این بازه‌ی زمانی طرح مسائل خوب کمک بسیار زیادی به وضوح و شفافیت ما می‌کند؛ یعنی باید بدانیم که چه و چند مسئله داریم و متناسب با آن‌ها برنامه‌ریزی و تعیین مسیر کنیم.

جلسه‌ی آخر: اتمام حجت با خودم

در دوران جمع‌بندی، هم با مطالب درسی زیادی مواجه هستیم و هم سبک‌ها و نوع برخورد با مطالب تنوع زیادی دارند؛ بنابراین باید با در نظر گرفتن زمانی که در اختیار داریم هم در مرور، انتخاب و بازبینی مطالب و هم در تعیین سبک و روش، هوشمندانه‌ عمل کنیم تا به‌وضوح و شفافیت مورد نظر دست پیدا کنیم.

بسیاری از دانش‌آموزان در این دوره متأسفانه به روش آزمون و خطا می‌پردازند؛ یعنی سبک و روش روشن و واضحی در برخورد با مسائل ندارند و اصطلاحاً مرتب از شاخه‌ای به شاخه‌ی دیگر می‌پرند.

در این بازه‌ی زمانی طرح مسائل خوب کمک بسیار زیادی به وضوح و شفافیت ما می‌کند؛ یعنی باید بدانیم که چه و چند مسئله داریم و متناسب با آن‌ها برنامه‌ریزی و تعیین مسیر کنیم.

هفته‌ی گذشته بنا به دعوت علی‌اکبر نصرتی مسئول نمایندگی کانون در شهر تبریز همراه با آقایان کاظم قلم‌چی و حسین سرمه در جلسه‌ی دانش‌آموزان برتر شرکت کردیم. برای ساده‌تر شدن موضوع و تأکید بر اهمیت دوران جمع‌بندی مسائلی مطرح شد و سؤالاتی که توسط دانش‌آموزان برتر پرسیده شد مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ سؤالاتی که پرسیده شد همگی مهم و هوشمندانه بود مانند:

- بی‌دقتی‌هایم را چگونه برطرف کنم؟

- در روش سه روز یک‌بار نقاط قوت را بیش‌تر مد نظر قرار دهم یا نقاط ضعفم را؟

- آیا می‌توانم در کنار روش سه روز یک‌بار، یک یا دو درس را به طور کامل از اول تا آخر بخوانم؟

- آیا سؤالات سختِ منابع دیگر (غیر از سؤالات کنکور سراسری) را تمرین کنم یا خیر؟

- سؤال‌هایی را که در آزمون گذشته جواب نداده‌ام کار کنم یا خیر؟

- مباحثی را که تا کنون نخوانده‌ام بخوانم یا کنار بگذارم؟

و سؤال‌هایی از این قبیل که اگر با خودمان اتمام حجت نکنیم و در حل این مسائل و موضوعات مدام تغییر رویکرد داشته باشیم حتماً زمان زیادی را تلف خواهیم کرد و در تعیین اولویت‌های‌مان دچار اشکال خواهیم شد. این سؤالات و پاسخ‌هایی که خود دانش‌آموزان به این سؤالات دادند حائز اهمیت بود:

- راه‌حلی که به نظرم می‌رسد این است که جلسه‌ای با حضور خانواده‌ام تشکیل بدهم.

- مسائل و موضوعاتی را که با آن‌ها مواجه هستم مکتوب خواهم کرد.

- راه‌حل‌های خود را می‌نویسم.

- در جایی که بر سر دوراهی قرار گرفته‌ام با پدر و مادرم مشورت می‌کنم یا موضوع را با دوست و پشتیبان خود در میان می‌گذارم.

- تصمیم قطعی می‌گیرم که به‌سرعت راهکارهای عملیاتی لازم را پیدا کنم.

- ممکن است در طول مسیر با برخی از مسائل پیش‌بینی‌نشده مواجه شوم که خود را برای این مسائل نیز آماده خواهم کرد. البته سعی می‌کنم پیش‌بینی خوبی داشته باشم تا این مسائل به حداقل برسد.