کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 24 خرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 24 خرداد 95

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


جایگاه کتاب خودآموزی و روش استفاده از آن در دوران جمع‌بندی چگونه است؟

پاسخ 1- موفقیت در دوران جمع‌بندی یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های منابع مطالعاتی و ابزار جمع‌بندی است. شما از هر منبع مطالعاتی که در این دوره استفاده کنید با کلی مطالب تکراری و آشنا که قبلاً آموخته‌اید روبه‌رو می‌شوید و زمان را بیهوده از دست می‌دهید. شاید بتوان گفت که کتاب خودآموزی تنها منبعی است که از نادانسته‌های شما و توسط خود شما در طول یک سال تهیه شده است. بدیهی است که همه‌ی مطالب آن در این دوره که وقت بسیار ارزشمند است مانند رویدادهای آموزشی راهگشای شما خواهد بود.

حسین پرهیزگار

پاسخ 2- کتاب خودآموزی، یادداشت‌های یک سال تحصیلی و عصاره‌ای ناب از مهم‌ترین نکته‌هاست. مرور آن قبل از هر آزمون جمع‌بندی به روش سه روز یک‌بار، باعث شناور شدن نکته‌ها در حافظه و جهت‌گیری آن‌ها در برخورد با سؤالات آزمون می‌شود. در کنار بازخوانی کتاب خودآموزی، تهیه و مرور یادداشت‌های تازه‌ی دوران جمع‌بندی و کامل‌تر کردن این کتاب، بسیار مهم است. یادداشت‌های دوران جمع‌بندی، چکیده‌ای از نکته‌های مهم و لازم برای پاسخ دادن به انواع تست‌ها در جهت رفعِ چالش‌ها و خلقِ خلاقیت‌هاست.

سارا شفافی

پاسخ 3- اگر دوران خودآموزی را نوعی فرصت برای تکمیل یادگیری‌های طول سال بدانیم نقش کتاب خودآموزی وضوح بیش‌تری خواهد یافت. محور اصلی فعالیت‌های دوران جمع‌بندی بازخوانی منظم مطالعات گذشته است. برای تکمیل یادگیریِ حاصل از این مطالعات منبعی بهتر از کتابی شخصی که بر اساس اشکالات شخصی و با نگارش و فهم شخصی از این اشکالات صورت گرفته سراغ دارید؟ در دوران جمع‌بندی پس از آزمون‌های صبحگاهیِ سه روز یک‌بار و سه آزمون جامع دوران جمع‌بندی، اشکالات این آزمون‌ها را با آزمون‌های برنامه‌ای سالیانه مقایسه کنید. اشکالات قدیمی هنوز پابرجا هستند یا با مطالعات اخیر موفق به برطرف کردن آن‌ها شدید؟ در هر صورت 2 روز و نیم پس از هر آزمون فرصت برطرف کردن بخشی از این اشکالات را خواهید داشت و کتاب خودآموزی به شناسایی این اشکالات بیش‌تر از هر زمان دیگری کمک خواهد کرد.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 4- کتاب خودآموزی کتابی است که شما مؤلف آن هستید و هر آن‌چه مهم است و از نظر شما قابل تأمل است در آن درج شده است. استفاده از این کتاب در دوران جمع‌بندی به شما آرامش می‌دهد و تلنگرهای لازم قبل از کنکور را به شما می‌زند و مسیر شما را برای بازآموزی و به یادآوری موضوعات مهم و کلیدی، کوتاه می‌کند.

فرناز طالبی

پاسخ 5- منابعی را که در نیم‌روزها استفاده می‌کنید اولویت‌بندی کنید. مطمئن باشید که اگر کتاب خودآموزی را آن طور که باید تکمیل کرده باشید الان بهترین زمان استفاده از آن است؛ زیرا شما با منبعی از نکات و سؤالات مهم روبه‌رو هستید که خودتان تشخیص داده‌اید. پس در این زمان باقی‌مانده از این منبع نهایت استفاده را ببرید.

سیدمحمد حسینی