تماشای تلویزیون هنگام صرف غذا ممنوع

تماشای تلویزیون یا استفاده از تلفن همراه در هنگام صرف غذا یکی از عادات بد غذایی و رفتاری است که کارشناسان آن را زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری‌ها می‌دانند.

تماشای تلویزیون هنگام صرف غذا ممنوعصرف غذا همراه با تماشای تلویزیون یا مرور سایت ها، پیام ها و تصاویر در گوشی همراه، امروزه به نوعی رفتار و عادت در میان برخی افراد و خانواده ها تبدیل شده است؛ رفتار و عادات بد غذایی که به گفته متخصصان رشته های مختلف پزشکی، سبب بروز عوارض گوارشی، رفتاری و حتی چاقی می شود.

غذا خوردن به ویژه اگر همراه با تماشای تصاویر و صحنه های هیجان برانگیز و محرک باشد، به دلیل اینکه مغز را درگیر کرده و از توجه و رسیدگی آن به روند هضم و گوارش غذا می کاهد و سبب بروز مشکلات گوارشی می شود، توصیه نمی شود.

دکتر آناهیتا خرمی پزشک و دکترای علوم اعصاب شناختی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در این مورد توضیح داد: در این که به طور کلی در هنگام صرف غذا هیچ تصویری دیده نشود، بین محققان اختلاف نظر وجود دارد؛ عده ای دیدن تصاویر بصری آرام را مناسب می دانند و عده ای دیگر، تماشای هرگونه تصویر به ویژه تصاویر هیجان انگیز را به دلیل اینکه چشم و مغز را مشغول می کند، رد می کنند.

وی افزود: چشم از قسمت های بسیار مهم بدن است که قسمت های زیادی از مغز را درگیر می کند؛ وقتی یک فیلم سینمایی یا یک سریال را می بینیم، انرژی زیادی از مغز معطوف به آن می شود و علاوه بر این، به دلیل افزایش هیجانات ناشی از داستان فیلم، ضربان قلب بالا می رود، سیستم گوارش خود را جمع می کند و تمام تمرکز مغز به قلب معطوف می شود.

خرمی اظهار کرد: این گونه رفتارها سبب ایجاد اختلال در عملکرد سیستم گوارش می شود و به همین دلیل است که بسیاری از افراد دچار مشکلات گوارشی می شوند؛ بنابراین توصیه می شود که از انجام فعالیت های با تمرکز زیاد و هیجان برانگیز در هنگام صرف غذا پرهیز شود.

وی خاطرنشان کرد: این هیجانات می تواند شامل شادی، غم و اضطراب بیش از حد یا نگرانی از اتفاق احتمالی در فیلم باشد؛ از این رو به طور کلی تماشای فیلم یا مجموعه های تلویزیونی، اخبار، مسابقات ورزشی یا تصاویر و مطالب موجود در شبکه های مجازی همزمان با صرف غذا توصیه نمی شود.

خرمی با بیان اینکه صرف غذا یا تنقلات همراه با تماشای تلویزیون سبب بروز چاقی نیز می شود، گفت: هنگامی که فرد تصاویر مهیجی را تماشا می کند، توجه مغز معطوف به سیستم بینایی و قلب می شود و به درستی نمی تواند به سیستم گوارش پیام دهد که سیر شده است، بنابراین ناخواسته بیش از نیاز بدن مواد غذایی مصرف می کند و در ادامه این روند دچار اضافه وزن و چاقی می شود.

منبع :