آلودگی هوا با بروز بیماری لوپوس مرتبط است

گزارشی که در کنگره سالانه کشورهای اروپایی در مورد مقابله با روماتیسم ارایه شد، نشان می‌دهد که آلودگی هوا می‌تواند موجب التهاب مجاری تنفسی و ایجاد نوع SLE بیماری لوپوس در کودکان و بزرگسالان شود.

آلودگی هوا با بروز بیماری لوپوس مرتبط استبه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از مدیکال اکسپرس، این تحقیقات که در برزیل انجام شد، رابطه مستقیم موجود بین ذرات معلق آلودگی هوا و ایجاد بیماری لوپوس را به اثبات رسانده است.

در تحقیقات پیشین، ارتباط بین آلودگی ناشی از ذرات معلق هوا و بستری شدن در بیمارستان به دلیل روماتیسم کودکان شناسایی شده بود.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، یک هشتم از تمامی موارد مرگ و میر در جهان، ناشی از آلودگی هوا است. به این ترتیب آلودگی هوا بزرگترین عامل زیست محیطی مرگ و میر در جهان محسوب می شود.

لوپوس یک بیماری خودایمنی است که 90 درصد مبتلایان به آن را زنان تشکیل می دهند؛ این بیماری به دو نوع DLE و SLE تقسیم بندی می شود. نقطه هدف DLE معمولا پوست است و روی ارگان های دیگر بدن تاثیر نمی گذارد. نوع SLE جدی تر است و علاوه بر پوست، اندام های حیاتی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در نوع شدید بیماری، بافت مفاصل و عضلات و غشای ریه، قلب، کلیه ها و مغز آسیب می بیند. تشنج، افسردگی، گیجی و سکته مغزی، از عوارض لوپوس هستند.

بیماری های خودایمنی به بیماری هایی گفته می شود که در آن سیستم ایمنی، بافت های سالم بدن را به عنوان یک عامل خارجی فرض و به آنها حمله می کند.

به گزارش بنیاد لوپوس آمریکا، خستگی و ناتوانی از مهمترین و اولین نشانه های لوپوس است. در مراحل بعدی علایمی مانند سردرد، درد مفاصل، تب، کم خونی، ریزش مو، تورم در ناحیه دست و پا و اطراف چشم، لخته شدن غیرطبیعی خون، سفید شدن یا آبی شدن انگشتان در سرما، حساسیت پوست نسبت به نور خورشید و زخم های پروانه ای شکل روی بینی و گونه دیده می شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب