کاهش تاثیر آنتی بیوتیک‌ها بر ضد بیماری‌ها تهدیدی جدی است

کاهش تاثیر آنتی بیوتیک‌ها بر ضد میکروب‌های بیماری زا مشکلی جدی است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

کاهش تاثیر آنتی بیوتیک‌ها بر ضد بیماری‌ها تهدیدی جدی است

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از انجمن میکروب شناسی ایران، دکتر محمدمهدی فیض آبادی با اشاره به افزایش مقاومت آنتی بیوتیک ها، گفت: به دلیل مصرف خودسرانه و بی رویه و گاه تجویزهای زیاد شاهد کاهش تاثیر آنتی بیوتیک ها در برابر بیماری ها و نیاز بیماران به داروهای قوی تر هستیم.

وی با بیان اینکه کاهش سرانه مصرف این داروها نیازمند همکاری بیشتر بخش های تشخیصی و درمانی است، تاکید کرد: اگر به این مساله توجه جدی نشود، در آینده حوزه سلامت کشور با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

فیض آبادی یادآور شد: میکروب شناسان در محیط آزمایشگاه میکروب ها و مقاومت آنها را در برابر آنتی بیوتیک ها شناسایی و نتایج حاصل را به پزشکان ارائه می دهند اما این مساله به تنهایی موجب کاهش مصرف آنتی بیوتیک نمی شود و همکاری بیشتری در این زمینه لازم است.

وی افزود: رشته های مختلف پزشکی باید نسبت به عوارض مصرف آنتی بیوتیک ها آگاه شوند و کمتر این دارو را تجویز کنند و در هنگام مراجعه بیمار به مطب نسبت به عوارض مصرف خودسرانه این داروها به آنان هشدار دهند.

رئیس هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران گفت: جلوگیری از افزایش مقاومت میکروب در برابر آنتی بیوتیک در کشور نیازمند اقدامات عاجلانه است زیرا اگر در این خصوص اقدامی نشود، مشکلات عدیده ای گریبانگیر حوزه سلامت کشور خواهد شد.

وی یکی از راه های مقابله با مصرف زیاد آنتی بیوتیک در کشور را حضور میکروب شناسان در مراکز درمانی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر در برخی مراکز درمانی میکروب شناسان حضور دارند اما این حضور کم رنگ است و نیاز به به توجه بیشتری دارد.

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران از برگزاری هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران از دوم تا چهارم شهریورماه در تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: علاقمندان تا 15 تیرماه می توانند مقالات خود را به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب