چگونه عسل طبیعی را بشناسیم؟

عسل یکی از خوشمزه‌ترین و همچنین مقوی‌ترین مواد غذایی است که در صبحانه و میان وعده‌های غذایی از آن استفاده می‌شود. مسلما عسلی که طبیعی باشد هم طعم بهتری دارد و هم خاصیت بیشتری! .

چگونه عسل طبیعی را بشناسیم؟

عسل از جمله ارزشمند ترین مواد غذایی و سرشار از سودمند‌ترین مواد حیاتی اعم از مواد آلی، معدنی، قند‌های طبیعی، انواع ویتامین‌ها است که برای تولید آن، زنبورعسل شهد بهترین گل‌ها را مکیده و پس از افزودن انواع آنزیم‌ها و انجام چند واکنش شیمیایی، شهد را تبدیل به مایعی خوشبو، نشاط آور، نیروزا و شفابخش به نام عسل می‌کند.

استاد گروه علوم و صنایع غذایی دانشكده كشاورزی دانشگاه تبریز اظهار کرد: شایع بودن تقلب در تولید عسل باعث شده است بسیار از مردم نسبت به محصولات موجود در بازار بدبین بشوند.

 جواد حصاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه آذربایجان‌شرقی، افزود: عسل جايگاه خود را در سبدغذايی مردم پيدا نکرده و اين به دليل فرهنگ‌سازی نامناسب و تبليغ غلط نسبت به توليد عسل است.

وی با اشاره به گرانقیمت بودن عسل تشریح کرد: در کنار عدم اطمینان از طبیعی بودن به قیمت بالای عسل‌های خالص تَر بر‌می‌گردد که موجب محدود شدن استفاده از عسل در سبد غذایی خانوارها علیرغم اثرات تغذیه‌ای و سلامت بخشی بالای آن شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز یادآور شد: در بین انواع دام، نگهداری و پرورش زنبور‌عسل سختی‌های بیشتری را به همراه دارد چرا که می‌توان با اعمال مدیریت و رعایت مسائل بهداشتی دام را به مرحله‌ مصرف رساند، اما به دلیل روحیه و ذات زنبور‌عسل به پرواز و حضور در طبیعت نگهداری این موجود و مشکلات بیشتری روبرو است.

حصاری از راهی برای شناسایی عسل به وسیله مصرف‌کننده گفت و تاکید کرد: برای مصرف‌کننده عادی یک راه بیشتر برای شناسایی عسل وجود ندارد؛ آن هم استفاده از حواس است، یعنی با چشم، شکل ظاهری عسل را ارزیابی، با بینی بو و با زبان مزه کرده و اگر مجموعه این عوامل مناسب بود و عسل عطر و طعم گل‌ها را داشت، عسل طبیعی است و ارزش دارد که بهای آن را در حد معقول پرداخت.

 استاد گروه علوم و صنايع غذايی، دانشكده كشاورزی دانشگاه تبریز نیز به خبرنگار ایسنا گفت: رُس زدن و یا شکرک زدن نشانه طبیعی یا تقلبی بودن عسل نیست و رُس زدن در عسل بر مبنای نوع گیاهی است که زنبور از آن تغذیه کرده است ونیز شرایط نگهداری عسل و ترکیبات آن است.

 صُدیف آزادمرد افزود: به نظر عوام عسل ماده‌ای بسیار غلیظ است اما با توجه به این‌که کندو در طبیعت قرار می‌گیرد، رطوبت عسل آن با توجه به شرایط محیطی تنظیم می‌شود به همین دلیل عسل طبیعی ناحیه پربارش برخلاف مناطق خشک، رقیق است.

 وی با اشاره به ویژگی‌های عسل از نگاه مصرف‌کننده ایرانی تشریح کرد: مصرف‌کننده ایرانی، عسل خوب، خالص و طبیعی را عسلی می‌داند که رنگش کهربایی تیره مانند عقیق و سِفت باشد و اصطلاح کِش آمده و اگر یک روز در یخچال گذاشته شود، بلورین نشود و چنانچه قاشقی از آن برداشته شود، قطراتی که سرازیر می‌شود به صورت باریکه‌ای پیوسته باشد و قطع نشود.

 عضو هیات علمی دانشگاه تبریز یادآور شد: یکی از باورهای اشتباه که دربین زنبورداران نیز رایج است کِش آمدن عسل است و مردم بر این باورند که عسلی که بیشتر کِش بیاید، طبیعی است، در صورتی که ممکن است نوعی از عسل طبیعی نیز کم کِش بیاید، بنابراین باید گفت کِش آمدن عسل بستگی به شرایط محیطی دارد.

وی مصرف یک قاشق عسل را در پیشگیری از پوکی استخوان تاثیرگذار دانست و افزود: مصرف یک قاشق مرباخوری عسل در طی روز به استفاده کلسیم کمک نموده و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

آزادمرد از مزایای افزایش فعالیت در حوزه تبلیغات عسل گفت و تاکید کرد: فعاليت بيشتر در حوزه تبليغات عسل و چگونگی توليد عسل سالم در ايجاد جايگاهی مناسب در سبد غذايی مردم و رغبت توليدکنندگان را برای توليد بيشتر موثر خواهد بود.

 بر اساس این گزارش، وظیفه ملی رسانه‌های گروهی، تولیدكنندگان و متولیان سلامت جامعه در اطلاع‌رسانی از خواص غذایی و دارویی عسل و دیگر محصولات زنبور‌عسل كه در این مورد صدا و سیما، خبرگزاری‌ها، نشریات و... كه رسالت اصلی فرهنگ‌رسانی را به عهده دارند و سردمدار اصلی اطلاع‌رسانی محسوب می‌شوند، می‌توانند نقش به‌سزایی داشته باشند و اعتمادسازی مصرف‌كنندگان را در پی خواهد داشت.

چگونه عسل طبیعی را بشناسیم؟


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب