آیا می‌دانید شاه‌بیت چیست؟

در هر شعری (به‌ویژه غزل‌ها) بیتی وجود دارد که به نظر می‌رسد در آن بیت، شاعر تمام ذوق و استعداد خود را عیان کرده است و به قول معروف تمام بیت‌ها یک طرف، آن بیت طرف دیگر.

آیا می‌دانید شاه‌بیت چیست؟

در هر شعری (به‌ویژه غزل‌ها) بیتی وجود دارد که به نظر می‌رسد در آن بیت، شاعر تمام ذوق و استعداد خود را عیان کرده است و به قول معروف تمام بیت‌ها یک طرف، آن بیت طرف دیگر. به این بیت شعر، شاه‌بیت می‌گویند. درحقیقت شاه‌بیت یعنی بیتی که به‌تنهایی می‌تواند تمام بار رسالت آن شعر را به دوش بکشد.

اگر بخواهیم برنامه‌ی راهبردی کانون را به یک غزل تشبیه کنیم (که اتفاقاً بی‌شباهت هم نیست) به نظر من دوران جمع‌بندی شاه‌بیت آن است و علت این نام‌گذاری را هم به خاطر ماهیت دوران جمع‌بندی  می‌دانم و هم به خاطر تجربیاتی که شخصاً در مورد خودم و در مورد تعداد زیادی از داوطلبانی داشته‌ام که سال‌هاست با آن‌ها کار کرده‌ام.

اما تجربه‌ی شخصی خودم: در سال تحصیلی 73-72 که اولین سال ابداع برنامه‌ی راهبردی مبتنی بر آزمون‌های منظم توسط آقای قلم‌چی (و درواقع شکل‌گیری کانون فرهنگی آموزش) بود، من و تعداد دیگری از دوستان، اولین دانش‌آموزانی بودیم که در کانون ثبت نام کرده و با این برنامه کار کردیم و آزمون ‌دادیم. وضعیت تحصیلی من در آن زمان به گونه‌ای بود که معمولاً در آزمون‌ها جزء 3 نفر اول و گاهی نفر اول بودم؛ اما در اولین آزمون جامع وضعیت به‌کلی تغییر کرد و رتبه‌ی من در بین 120 نفر به 40 رسید. وقتی آقای قلم‌چی کارنامه‌ی آزمونم را دیدند جمله‌ای گفتند که دقیقاً نقل قول می‌کنم: «تو درس‌ها را جزء‌به‌جزء خیلی خوب خوانده‌ای اما نتوانسته‌ای آن‌ها را در ذهنت جمع‌بندی کنی» و نهایتاً نتیجه‌ی کنکور من با افرادی که در آزمون‌ها هم‌سطح آن‌ها و گاهی بالاتر از آن‌ها بودم حدود 1000 نفر فاصله داشت!

سه سال بعد زمانی که در کانون مشهد پشتیبان بودم و آقای قلم‌چی به مشهد آمدند و در جمع‌ پشتیبان‌ها و مدیران آن‌جا روش 3 روز یک‌بار را که اخیراً ابداع کرده بودند توضیح دادند، به ایشان گفتم «اگر این روش را کمی زودتر ابداع می‌کردید رتبه‌ی کنکور من 1000 نفر بهتر می‌شد».

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب