توصیه‌های جمع‌بندی، جمع‌بندی توصیه‌ها

دوران جمع‌بندی را به مرور و تثبیتِ نقاط قوت خود بپردازید (بودجه بیرون بکشید) و از تخصیصِ زمان به مطالبی که تا کنون مطالعه نکرده‌اید (به جز چند استثنای خاص) یا ضعف اساسی دارید، پرهیز کنید.

توصیه‌های جمع‌بندی، جمع‌بندی توصیه‌ها

دوران جمع‌بندی را به مرور و تثبیتِ نقاط قوت خود بپردازید (بودجه بیرون بکشید) و از تخصیصِ زمان به مطالبی که تا کنون مطالعه نکرده‌اید (به جز چند استثنای خاص) یا ضعف اساسی دارید، پرهیز کنید. تأکید زیادی داریم که این توصیه را جدی بگیرید؛ زیرا با توجه به زمان باقی‌مانده تا کنکور و انبوه مطالب درسی، بهتر است با استفاده از روش سه روز یک‌بار، کم کم نقاط کمرنگ‌شده را پررنگ کنید و درصدسازی و تثبیت را در پیش بگیرید تا نهایتاً با حداکثر آمادگی و استراتژیِ مشخصِ قبلی در جلسه‌ی کنکور حاضر شوید. بهترین پیشنهاد ممکن براي هدف‌گذاري نیز همان روشِ چند از ده است.

  • به یاد داشته باشید که هدف از اجرای روش سه روز یک‌بار، زیاد کنکور دادن نیست. نتیجه‌ای که شما در این آزمون‌ها کسب می‌کنید، راهنمایی است برای تعیین فعالیت‌های دو روز بعدی. شما در طول سال تحصیلی برنامه‌ریزی می‌کردید، درس می‌خواندید و نهایتاً آزمون می‌دادید؛ اما حالا که درس‌ها به پایان رسیده است، ابتدا برنامه‌ریزی می‌کنید و آزمون می‌دهید و سپس بعد از مرور آزمون مشخص می‌شود که چه بخوانید. رجوع به کتاب خودآموزی و تست‌های نشان‌دار، نقش بسيار مهمی را در مرور و رفع اشکالِ مطالبی که هدف‌گذاري مي‌شوند و نیاز به کار شدن دارند ايفا خواهد کرد. همین که شما هر چند روز، یک آزمونِ جامع مشابه با کنکور کار می‌کنید، به نوعی کل منابع کنکور را يكجا مرور کرده‌اید؛ البته با این فرق اساسی که با واقع‌بینی و هوشمندی فقط به مباحثی که جزو بودجه‌ی شما برای کنکور است، وقت اختصاص می‌دهید و نه همه‌ی مباحث! برای این مهم با استفاده از بودجه‌بندی نسبتاً ثابت کنکور در سالیان گذشته و کارنامه‌ی مبحثی خود، به بودجه‌کِشی از نقاط قوّت خود بپردازید و مباحثی را هم در نیمکت ذخیره‌ها داشته باشید تا در صورت امکان در فرصت‌های پیش رو به توشه‌ی کنکور خود اضافه کنید. هم‌چنين تكنيك‌ها و مهارت‌هاي تست‌زنی و البته راهكارهاي مختص به خودتان را هم در حين اين آزمون‌ها، بارها و بارها اجرا و تمرين مي‌كنيد تا چه از لحاظ تاكتيكي و چه از نظر تكنيكي آماده‌ي مسابقه‌ي كنكور شويد!

  • ممکن است در آزمون‌های جامعِ اولیه‌ی کانون یا کنکورهایی که در سه روز یک‌بار کار می‌کنید، به درصدهای مورد انتظار و قابل توجهی دست پیدا نکنید؛ اما نگران نباشید و بدانید که این خاصیتِ طبیعی جامع‌کاری است و اين درصدهاي خام به‌تدریج شكل كاملي به خود مي‌گيرند و در آزمون‌های پایانی این روند به حالتِ نرمال و مطلوبی منجر می‌شود که وضعیتی شبیه آن، بلکه بهتر در کنکور سراسری انتظارِ شما را خواهد کشید. هم‌چنین اگر برعکس، شما دانش‌آموز برتری هستید و اکثر این سؤالات برای شما آشنا هستند و درصدهایی رؤیایی کسب می‌کنید، بدانید که هدف اصلی از اجرای روش سه روز یک‌بار، افزایش درصدهای آن‌چنانی هم نیست (افزایش درصد به مرور و در حد نرمال دنبال خواهد شد)! بلکه مرور همه‌ی مطالب هدف‌گذاری‌شده، دوری از فراموشی، افزایش سرعت عمل در حل سؤالات اغلب تکراری یا مشابه و تثبیت روش‌های شخصی بسیار مهم‌تر هستند و یقیناً شما در کنکور هم با سؤالات مشابه سالیان گذشته یا حتی تکراری مواجه خواهید شد.

  • به هیچ عنوان در آزمون‌های پیش رو غیبت نکنید و با واقع‌بینی و آرامش، شباهتِ جايگاهِ رقابتي دانش‌آموز در كارنامه‌ي آزمون جامع كانون با كارنامه‌ي كنكور را به سبب شرکت رقبای اصلی شما در آزمون‌های کانون بپذیرید و البته هم‌چنان به آینده امیدوار باقی بمانید. ترس و فرار از واقعیتی که شما با غیبت در آزمون یا رؤیاپردازی در وجودِ خود نهادینه می‌سازید، روز کنکور فوران کرده و اوضاع را باز هم پیچیده‌تر خواهد کرد. در صورت امکان، آزمونِ جامعِ مؤسساتِ دیگر را تهيه كرده و در فواصلِ آزمون‌هاي سه روز يك‌بارِ خود با سؤالات آن‌ها نيز آشنا شويد تا ديگر هيچ گونه شُبهه یا بهانه‌اي در اين زمينه وجود نداشته باشد و به یاد داشته باشید که مهم‌تر از هر فاکتور دیگری برای سنجش آزمون شما، این عیار شرکت‌کنندگان (و نه تعداد آن‌ها) است که تعیین‌کننده است.

  • نهایتاً فراموش نکنید که در این ایام غیر از ذهن شفاف، برنامه‌ی دقیق و منظم و تلاش و پشتکار فراوان، این روحیه‌ی بالا و مثبت‌تان است که عامل برتری شما نسبت به رقبای‌تان خواهد بود. پس بردبار باشید و با  اعتمادبه‌نفسِ فراوان فقط به کارهای معمولِ درسیِ خود بپردازید و از افراط و تفریط و روش‌های مبهم و تجربه‌نشده دوری کنید که تا مقصد چند قدم بیش‌تر باقی نیست.