نگاهی به اهمیت یادگیری مقدماتی کودکان در خانه

والدین، اولین معلم کودکان خود هستند. شاید در سال‌های اخیر و با افزایش سطح دانش عمومی، بیش از هر زمان دیگری با فراگیر بودن این جمله رو‌به‌رو بوده‌ایم.

نگاهی به اهمیت یادگیری مقدماتی کودکان در خانه

والدین، اولین معلم کودکان خود هستند. شاید در سال‌های اخیر و با افزایش سطح دانش عمومی، بیش از هر زمان دیگری با فراگیر بودن این جمله رو‌به‌رو بوده‌ایم. گردش در طبیعت، کتاب‌خوانی مشترک با کودک، آشپزی با همکاری او و محاسبات ساده‌ای که در کنار کودکان انجام می‌دهید همه و همه مانند یک مدرسه برای کودک است. مواردی که شاید تا به امروز به‌سادگی از کنار آن عبور کرده بودید، بدون این‌که از نقش حیرت‌انگیز آن در آموزش‌های اولیه‌ی کودک باخبر باشید. این آموزش اولیه، زمانی وارد مراحل حرفه‌ای‌تر می‌شود که در کنار مثال‌های بیان‌شده، در گام‌های بعدی، مهارت‌های اجتماعی و مدیریتیِ مقدماتی نیز به کودکان منتقل شود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این آموزش اولیه و خانگی حائز اهمیت است، توجه به علایق کودک است؛ جایی که اولین جرقه‌های بارور شدن استعداد‌های کودکان زده می‌شود. باید توجه کرد که کودک به جست‌وجوی چه مواردی علاقه‌ی بیش‌تری نشان می‌دهد یا برای انجام چه کاری بیش‌ترین میزان دقت خود را معطوف می‌کند.

نکته‌ی مهمی که در آینده‌ی آموزشی کودکان بسیار مؤثر است، توجه به روش‌های یادگیری کودکان است. به بیان دیگر، این‌که کودکان در کدام شرایط آموزشی و با چه ابزارهایی بالاترین بازدهی یادگیری را دارند، عاملی برای بهبود کیفیت آموزشی آن‌هاست؛ چه در دوران فعلی و چه در آینده؛ زیرا رفتار آموزشی کودکان تا حد بسیار زیادی به زمینه‌های خانوادگی و نوع یادگیری آن‌ها در زمان کودکی وابسته است. شناخت نحوه‌ی رسیدن به بالاترین میزان کیفیت یادگیری مانند یک سرمایه‌گذاری سودمند است که هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت برای کودکان مفید خواهد بود.

برای ارائه‌ی یک راهکار عملی پیشنهاد می‌کنیم تا به دنیای یادگیری روزمره‌ی کودکان وارد شوید. در مسیر یادگیری‌های آن‌ها قرار بگیرید و آن را با توجه به موارد ذکرشده هدایت و مدیریت کنید. این یعنی تلفیقی از ارتباط با کودکان و ایفای نقش در یادگیری‌های مقدماتی آنان. به صحبت‌های‌شان گوش کنید و ایده‌های‌شان را بشنوید. یادگیری برتر، هدایت همین ایده‌ها و آموزش‌های اولیه در جهت رسیدن به بالاترین سطح مهارتی است.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب