تشخیص دقیق میزان آلاینده‌های آب با فناوری نانو

این روش که بر پایه یک نانوجاذب عمل می‌کند، می‌تواند به‌عنوان یک روش تشخیصی دوست دار محیط زیست در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

تشخیص دقیق میزان آلاینده‌های آب با فناوری نانوبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، کلروفنل‌ها یک دسته از ترکیبات شیمیایی سمی و بی‌رنگ هستند که حتی مقادیر کمی از آنها در محیط‌ زیست خطرات بسیاری را به دنبال خواهد داشت. در دو دهه‌ اخیر اندازه‌گیری این ترکیب در نمونه‌های زیستی علاقه‌ بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است.

از کلروفنل‌ها به‌عنوان مواد نگهدارنده چوب، ضدعفونی‌کننده، آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها استفاده می‌شود. ضدعفونی آب آشامیدنی به‌وسیله‌ کلر نیز می‌تواند موجب ایجاد این ماده‌ سمی و سرطان‌زا در محیط آبی شود. بنابراین تعیین مقادیر اندک آن‌ها به ‌منظور تأمین سلامت جامعه گامی ضروری است.

دکتر محمد سراجی محقق دانشگاه صنعتی اصفهان هدف از انجام این پژوهش را توسعه‌ یک روش جدید و دوست دار محیط ‌زیست جهت اندازه‌گیری کلروفنل‌ها در آب آشامیدنی و آب رودخانه عنوان کرد.

استفاده از این روش موجب افزایش کارایی در تعیین مقادیر کلروفنل‌ها می‌شود. این روش علاوه بر اینکه روشی دوست دار محیط ‌زیست است از حساسیت بالا و حد تشخیص پایینی نیز برخوردار است.

سراجی در رابطه با نحوه‌ تشخیص و اندازه‌گیری مقدار کلروفنل در این روش جدید گفت: ابتدا ترکیبات کلروفنل از طریق غشاء یک فیبر توخالی به درون محلول درون فیبر استخراج می‌شوند. فیبر، لوله‌ای توخالی از جنس پلی‌پروپیلن با ارتفاع یک و نیم سانتی‌متر و قطر شش‌دهم میلی‌متر است. بعد از استخراج ترکیبات به درون محلول درون فیبر، کلروفنل‌های استخراج شده توسط یک نانوجاذب جامد که بر روی یک سیم قرار گرفته است، جذب می‌شوند.

به گفته وی در حین فرایند جذب، کلروفنل‌های استخراج شده با استیک آنیدرید واکنش داده و به مشتقات استری خود تبدیل می‌شود. سپس نانوجاذب سیمی شکل به کمک یک وسیله‌ مخصوص درون دستگاه کروماتوگرافی گازی تزریق شده و ترکیبات کلروفنل جذب‌شده اندازه‌گیری می‌شود.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر محمد سراجی- عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان- و میلاد غنی- دانشجوی مقطع دکترای این دانشگاه- است.

منبع :