بکارگیری فناوری نانو در آب زدایی از نفت خام

دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در پایان نامه خود استفاده از فناوری نانو را در فرآیند آب زدایی از نفت خام و بررسی تأثیر آن روی شرایط عملیاتی فرآیند، مورد بررسی قرار داد.

بکارگیری فناوری نانو در آب زدایی از نفت خامبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از واحد علوم و تحقیقات، فاطمه فرخی دانشجوی دکتری رشته مهندسی شیمی این واحد دانشگاهی گفت: با توجه به پیشرفت صنایع و نیاز روزافزون به انرژی در جهان و کاهش ذخایر نفت خام مرغوب، صنایع پالایش به استفاده از نفت خام سنگین که شامل مواد نامطلوبی مثل نمک زیاد است، روی آورده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: فرآیند پالایش این نوع نفت خام به رغم سودآوری بالا، مخاطرات فراوانی از جمله افزایش میزان خوردگی و آلودگی های محیط زیست را در پی دارد.

فرخی با بیان اینکه در حال حاضر مساله وجود نمک به همراه نفت تولیدی، در بسیاری از مناطق مشکل ساز است، افزود: استخراج و تولید نفت خام عموما همراه با امولسیون های پایدار آب-نفت خام است که در صورت باقی ماندن آنها، سبب افزایش مصرف انرژی برای انتقال سیال در خطوط لوله، خوردگی خطوط و مشکلات عملیاتی سایر واحدهای پایین دستی صنایع نفت خواهد شد.

وی ادامه داد: امولسیون آب-نفت خام دارای گرانروی بالا و چسبناک است که سبب مسموم شدن کاتالیست های جریان پایین دستی می شود بنابراین جداسازی کامل آب از فاز نفت خام قبل از انتقال و انجام فرآیندهای پالایش بسیار ضروری است.

این محقق جوان با یادآوری اینکه برای فرآیند جداسازی آب از نفت از امولسیون شکن‌ها استفاده می شود، افزود: نانو امولسیون شکن های مغناطیسی آب دوست از جدیدترین انواع امولسیون شکن هستند که می توانند به طور موثری لایه فیلمی امولسیون را شکسته و قطرات آب را به هم پیوند دهند و در نتیجه، بازده آب زدایی را چند برابر می کنند.

فرخی در مورد پایان نامه خود نیز گفت: در این پایان نامه از نانو امولسین شکن Basrorol P DB-9935 که از نوع مغناطیسی است، برای بررسی تأثیر آن روی بازده فرآیند آب زدایی از نفت خام، دمای عملیاتی و زمان ماند فرایند بر سه نوع نفت خام سبک هنگام، نیمه سنگین مارون و سنگین خارک استفاده شده است.

وی با بیان اینکه تنظیم آزمایشات به روش 'طراحی آزمایشات به روش تاگوچی' 50 آزمایش روی هر یک از انواع نفت خام صورت گرفته است، افزود: نتایج حاصل نشان داد که با حضور نانوذرات، در مقایسه با روش های رایج در صنعت نمک زدایی، با مقدار کمتری امولسیون شکن و در دمای کمتر عملیاتی و همچنین زمان ماند کمتر، بالاترین میزان جداسازی آب از نفت خام حاصل می شود.

فرخی خاطرنشان کرد: در این پژوهش مواردی نظیر بررسی معادلات دو پارامتری و سه پارامتری به منظور پیش بینی و محاسبه بازده فرآیند آب زدایی بر حسب غلظت نانوامولسیون شکن، دمای عملیاتی و زمان ماند، محاسبه غلظت بهینه نانوامولسیون شکن و دمای عملیاتی فرآیند آب زدایی برای انواع نفت خام، بررسی تأثیر میدان مغناطیسی روی بازده جداسازی آب، تخمین دمای بهینه فرآیند آب زدایی بر اساس API نفت خام با کمک مدل سازی ریاضی نیز انجام گرفت.

این پایان نامه تحصیلی به راهنمایی دکتر محمدرضا جعفری نصر و دکتر محمدرضا رحیم پور و با مشاوره دکتر سیدعلی وزیری یزدی و دکتر مهدی ارجمند ارائه شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب