تشخیص اثربخشی داروی شیمی درمانی با نانوذرات

محققان نانوذراتی طراحی کردند که با استفاده از آنها می‌توان اثربخشی یک دارو یا روش درمانی را در بیماران مشخص کرد.

تشخیص اثربخشی داروی شیمی درمانی با نانوذراتبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، روش‌های درمان سرطان معمولا روی همه بیماران جواب نمی‌دهد و تنها بخشی از آنها به این روش‌ها پاسخ می‌دهند. در حال حاضر پزشکان چند روش درمانی را روی بیماران آزمایش می‌کنند تا دریابند که کدام روش موثر است.

در این میان ممکن است بیمار بی‌جهت در معرض داروها و مواد سمی مختلف قرار گیرد؛ بنابراین، لازم است روشی ارائه شود که پزشکان بتوانند با استفاده از آن اثربخشی دارو را روی بیمار مشخص کنند.

یک گروه تحقیقاتی از بیمارستان بیرگام در بوستون آمریکا موفق به ارائه نانوذراتی شدند که می‌تواند ترکیباتی را با خود حمل کرده و تعامل سلول سرطانی را با این ترکیب گزارش کند؛ پزشک با استفاده از این نانوذرات می‌تواند دریابد که یک روش درمانی یا داروی شیمی‌درمانی خاص می‌تواند روی بیمار تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences ارائه شده ‌است. در این مقاله محققان نشان دادند که یک ذره چگونه می‌تواند در حضور آنزیم فعال شده با کاسپاس، از مرگ سلول خبر دهد.

این آنزیم با نشر نور فلورسانس سبز می‌تواند مرگ سلول را اعلام کند؛ بنابراین پزشکان با استفاده از این نانوذرات و درخشش آنها نزدیک یک سلول، به مرگ سلول سرطانی در اثر استفاده از یک داروی خاص پی می برند.

به این نانوذرات، آنتی‌بادی‌های ویژه‌ای متصل است که می‌تواند نانوذرات را به نزدیک سلول سرطانی ببرد و به آن متصل کند. بنابراین، هدف‌گیری سلول سرطانی با دقت بالایی انجام می‌شود. این گروه تحقیقاتی این فناوری را روی چند داروی شیمی‌درمانی مورد آزمایش قرار دادند.

این نانوذرات پلیمری پاسخ دو مرحله‌ای به محرک خارجی می‌دهند. روی این نانوذرات هم بخش اثرگذار و هم گزارش دهنده به صورت همزمان قرار داده شده ‌است که عملکرد سیستم را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد.

محققان این پروژه از این روش برای بررسی وضعیت سرطان در محیط زنده بدن استفاده کردند و نتایج رضایت ‌بخشی دریافت کردند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب