سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 21 خرداد 95 + فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 21 خرداد 1395 را در زیر بخوانید...

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 21 خرداد 95 + فایل صوتی

موضوع جلسه: پاسخ به سوالات مهم دانش‌آموزان و انتخاب رشته

در ابتدای جلسه، کاظم قلم‌چی از دانش‌آموزان خواستند سوالاتی را که دارند مطرح کنند. سوالات این دانش‌آموزان  و پاسخ کاظم قلم‌چی به نکات مشترک این سوال‌ها در زیر آمده است:

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 21 خرداد 95 + فایل صوتی

دانش‌آموزان دختر حاضر در جلسه‌‌ی نفرات برتر 21 خرداد 1395

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 21 خرداد 95 + فایل صوتی

دانش‌آموزان پسر حاضر در جلسه‌‌ی نفرات برتر 21 خرداد 1395

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 21 خرداد 95 + فایل صوتی

اولیای دانش‌آموزان حاضر در جلسه نفرات برتر 21 خرداد 1395

سیده پردیس متولی‌منش تراز 6300: به همایش‌های جمع‌بندی شرکت کنیم یا نه؟

سیما مصدق تراز 6300: الان که حدودا 34 روز تا کنکور مانده است بهترین توصیه‌ی شما چیست؟

بهاره علی اشرفی: در مورد تکنیک 3 روز یک‌بار شک دارم که روش مدرسه را اجرا کنم یا 3 روز یک‌بار را. چون مدرسه‌ی ما از ما خواسته 1 روز یک‌بار آزون بدهیم.

فاطمه شیخ‌لربا میانگین تراز 5933: برای تراز من بهترین کار در روش 3 روز یک‌بار چیست؟

زهرا سادات باقری:چرا 3 روز یک‌بار باید جمع‌بندی کنیم.

الهام بیگناه با میانگین تراز 6500: ما که به روش 3 روز یکبار آزمون می‌د‌هیم در مباحثی که مشکل داریم تست بزنیم یا پیرامون آن مبحث بخوانیم؟

کاظم قلم‌چی: بعد از امتحان دادن شما باید برای 2.5 روز بعدی برنامه بریزید. در این بازه‌ی زمانی نبرد اندیشه‌ها اتفاق می‌افتد. استراتژی شما در این دوران از اهمیت بالایی برخوردار است. برای استراتژی‌هایتان با والدیتان هم گفتگو کنید. کسانی که بیشتر با اولیایشان در مورد استراتژی‌هایشان گفتگو می‌کنند بیشتر نتیجه می‌گیرند.

کوثر برزگر با تراز 6300:همایش های بیرون بهتر هستند یا در منزل جمع‌بندی کنیم؟

جواهر نوریان با تراز 6400: تخمین رتبه چقدر مفید است آیا استفاده کنیم؟

نرگس خالقی با تراز 6400: در جمع‌بندی بیشتر تست بزنیم یا مطالعه کنیم؟

کاظم قلم‌چی: بارها در مورد این که تست کار کنیم یا درس را بخوانیم یا در دوران جمع‌بندی چگونه درس ها را دوره کنیم؟ یا چطور به قطعیت برسیم سوال شده بود پاسخ این است که با بازیابی کار کنید. یعنی اول از خودتان یک آزمون بگیرید و ارزیابی کنید بعد درس بخوانید. اگر در مورد درسی نگران هستید می‌توانید به صفحه‌ی جمع‌بندی سایت مراجعه کنید و از تمرین و سوال‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید آزمون غیرحضوری که همان آزمون‌های جامع سال‌های قبل کانون است را استفاده کنید. هم‌چنین امکان تخمین رتبه در سایت برای شما امکان‌پذیر است. آزمون‌های جمع‌بندی امسال را هم مجددا می‌توانید امتحان دهید و بررسی کنید که آیا مسلط هستید یا نه؟ از طرفی می‌توانید درس محور هم کار کنید.

شکیبا اروانه با تراز 6200:چطور در دوران جمع‌بندی جهش کنیم؟

روناک صادقیان با تراز 6400: مطالعه براساس اشکالات باشد یا از ابتدا؟

زینب سادات تقوی با تراز 6200: ما یک سری خلاصه نویسی، اشکال و جزوه داریم. از کدامیک استفاده کنیم و چه کنیم از این زمان کم، ماکزیمم بهره را ببریم؟

طاهره رئوفی با تراز 6500: آیا می‌توانیم 3 روز یکبار را کوتاه تر کنیم؟

کاظم قلم‌چی: این که در این دوران زمان‌بندی مناسبی داشته باشید مهم است. قبلا هم گفته بودم دوران جمع‌بندی را با روش 3 روز یک‌بار آغاز کنید اما ممکن است بعد از آن متوجه شوید زمان دارید و یک آزمون تکمیلی هم بدهید. بسته به ارزیابی و وضعیت خودتان توصیه می‌شود 2 روز یکبار یا 3 روز یکبار ادامه دهید یا این‌که همان روش 3 روز یکبار را ادامه دهید فقط به جای یک مجموعه 2 مجموعه سوال را کار کنید و روش سوم این که در کنار یک مجموعه تک درس را کار کنید. در سایت کانون، برای امتحان‌های قبلی کانون این امکان را فراهم کردیم که شیمی را مجموعه‌ای کار کنید.

کوثر ارجمندیان با تراز 6500: اعتماد به نفس سر جلسه‌ی کنکور تاثیر دارد که این اعتماد به نفس برای برخی با مرور محقق می‌شود آیا این اشتباه است و کاذب که ما همه‌ی درس‌ها را مرور کنیم یا باید حتما به  روش 3 روز یکبار کار کنیم؟

زینب فاضلی با تراز 6500: بعد از 3 روز یکبار چه مدت تورق سریع داشته باشیم؟

کاظم قلم‌چی: برای هفته‌ی آخر و تورق سریع تمام یادداشت‌هایتان را یک بار ورق بزنید.

مائده بهادری با تراز 6800:  چگونه از فکر این که هر چه خواندم از یادم رفته رها شوم؟

مینا مراد ثمرین با تراز 6800:برای اختصاصی خلاصه نکات را مرور کنیم یا بیشتر تست بزنیم؟

شهرزاد حسین زاده با تراز 6200:شیمی من ضعیف است توجه ویژه به آن را در این ایام چگونه انجام دهم؟ مبحثی تست بزنم یا به صورت تک‌درس مجموعه‌ای تست بزنم؟

راضیه انصاری با تراز 6300: بعد از 3 روز یکبار اگر زمان اضافه داشتیم از کتاب شبیه ساز کنکور استفاده کنیم؟یا دوره کنیم؟

فاطمه منصور سماعی با تراز 6000: در 2.5روز منبع اصلی ما چه باید باشد؟ هم‌چنین من در درس ادبیات گاهی 55 درصد می‌زنم و گاهی 80%. چطور بدانم وضعیت من در این درس چگونه است و آیا ضعیف هستیم یا نه.

کاظم قلم‌چی: منابع اصلی را مرور کنید.

اولویت بندی منابع در جمع‌بندی:

یادداشت‌های خودتان، های‌لایت‌های خودتان مهم‌ترین و اولین منبع شما در این دوران هستند.

برترهایی که فکر می‌کنند جزوه هایی که نوشته‌اند به حدی جامع و کامل و مفید است که می‌توانند دیگران هم استفاده کنند آن‌ها را در اختیار نمایندگی‌ خود قرار دهند تا به سایت کانون ارسال شود. در تمام شهرستان‌ها به ویژه بین برترها این جزوه‌ها را جمع‌آوری می‌کنیم و در اختیار دیگران قرار می‌دهیم تا آن‌ها هم از آن استفاده کنند.

دومین منبع اصلی شما در دوران جمع‌بندی، تست‌های نشان‌دار خودتان است. اگر تست‌های نشان‌دار خودتان را قبلا مشخص نکرده‌اید از بخش اشتباهات متداول دانش‌آموزان که تا جلسه‌ی بعدی در سایت کانون فعال می‌شود استفاده کنید. هم‌چنین اگر در یک یا دو درس نگران هستید آن‌ها بخوانید.

زهرا خاتمی با تراز 6100: در این مدت بیشتر اختصاصی کار کنم یا عمومی؟

مینا ملکوتی با تراز6400:با اجرای این روش، اولین بار بود که با 55 سوال ریاضی یک‌جا روبرو می‌شدم و با خودم گفتم در هر 10دقیقه 30 سوال را پاسخ بدهم. من تاکنون همیشه سوالات را به ترتیب دفترچه پاسخ می‌دادم ولی آیا الان این روند را تغییر بدهم و شیمی و فیزیک که قوی ترم را اول بزنم یا نه؟

مهسا محمدی با تراز 6600 انسانی: با توجه به این‌که حجم کتاب های ما زیاد است و برخی از درس ها از جمله تاریخ جغرافیا را نخوانده ام چطور این درس‌ها را جمع‌بندی کنم؟

کاظم قلم‌چی: این یک موضوع عمومی در رشته‌ی انسانی است و تاریخ و جغرافیا سومین نمره ی ضعیف دانش‌آموزان است. کمترین نمره‌ی دانش‌آموزان انسانی در ریاضی بعد فلسفه منطق بعد تاریخ جغرافیاست.

چطور می‌توان اعتماد کرد که این تراز و رتبه را در کنکور کسب خواهم کرد.

من کنکورها را تا 92 به ترتیب زدم ولی پشتیبانم به من گفت کنکورهای داخل را اواخر و نزدیک به کنکور بزنم. به نظر خودم بهتر است همان کنکورهای داخل را ادامه بدهم مطابق برنامه‌ام (برنامه‌ی این گونه بود که یک آزمون سراسری داخل و یک آزمون سراسری خارج می‌زدم) نظر شما چیست؟

فاطمه فهیم نیا با تراز تراز 6500: در دوران جمع‌بندی بعضی ها می‌گویند بیشتر به نقاط قوت توجه کنید آیا نقاط ضعف را هم باید به حد اعتدال برسانیم یا نه به طور مثال من  تاریخ جغرافیاکه تا الان خوب نخوانده‌ام باید رها کنم؟

سحر خرازی با تراز 6500: با توجه به این که سوال های کنکور هر سال سخت‌تر می‌شود به تخمین رتبه‌ی سایت اعتماد می‌توان کرد یا نه؟

مریم هاشمی: رتبه ی سایت به صورت بازه‌ای است و رنج زیادی را شامل می‌شود مثلا رتبه‌ی بین 200 تا 400 را پیش‌بینی می‌کند ما روی کدام اعتماد کنیم؟

کاظم قلم‌چی: رتبه‌ی بدتر را در نظر بگیرید. در یادگار ماندگار، نام و مشخصات دقیق دانش‌آموزان کانون آمده است و اطلاعات موثق هستند و با دقت بالا اطلاعات در این مجموعه جمع‌آوری شده است.

نسترن زارع با تراز 7400: من ریاضی هستم کنکورهای تجربی را بدهم یا نه؟ در واقع تصمیم دارم این سوالات را هم پاسخ بدهم ولی در چه زمانی از دوران جمع‌بندی آن‌ها را پاسخ دهم؟

غزاله بختیاری با تراز 6500: برای هفته ی آخر چه کار کنم؟

شبناز غفاری با تراز 6650: الان که داریم آزمون‌ها را جامع می‌زنیم درصدهایم را تثبیت می‌کنم ولی گویا این تثبیت و تمرکز روی نقاط قوت حس کنجکاوی از بین می‌رود، آیا باید به نقاط قوت پرداخت یا به نقاط ضعف هم توجه کرد؟

گلناز حداد با تراز 6700: روی مبحثی خواندن وسواس خاصی دارم. احساس می‌کنم آشفته شدم و همه درس ها را باید از اول بخوانم.

کاظم قلم‌چی: هر بار می‌خواهید درس بخوانید یک مجموعه تست برنید و با این کار نگرانی شما از بین می‌رود. چون فقط بخشی از مطالب را ممکن است فراموش کرده باشید.

شیما هدایت با تراز 6600: با اجرای روش 3 روزیک‌بار زمان نقصانی را رعایت می‌کنم و زمان اضافه می‌آورم البته چون آزمون ها تکراری هستند ولی در آزمون‌های کانون مثلا در آزمون امروز نمی‌توانم این تکنیک را اجرا کنم. هم‌چنین از چه منبع دیگری غیر از شبیه ساز استفاده کنم؟

زهرافامینی نژاد با تراز 7600:در ادبیات مشکل دارم و کار درست این است که بیشتر تست بزنیم یا اول بخوانیم. در آزمون‌های مبحثی راحت تر بودم الان نگرانی ام بیشتر شده.

فاطمه حسن نژاد با تراز 7915 انسانی: کتاب سه سطحی برای انسانی‌ها امسال برای اولین بار چاپ شد در دوران جمع‌بندی تست های نشان دار خودم را کار کنم یا سوالات کتاب سه سطحی را؟

کاظم قلم‌چی: سه سطحی را کار کنید. سال گذشته هم که این کتاب‌ها برای اولین بار در رشته‌های دیگر تولید شد، علی سیفی هم که فیزیک را 100 درصد زد از آن استفاده کرد ولی مشابه گفته‌ی شما که می‌گویید زمان ندارید، دشوارترها را کار کرد. این سوالات چون استاندارد هستند با تالیفی فرق دارند. حتما سوالات دشوار را کار کنید.

 مهسا زمانی با تراز 7270 تجربی: الان که با روش 3 روز یک‌بار داریم آزمون جامع می‌دهیم، آیا می‌توانیم سوال‌های جامع کانون را به جای کنکورهای قدیمی استفاده کنیم؟

کاظم قلم‌چی: بله موافق هستم. جامع کانون بزنید.

بیتا امانی با تراز 7142: تا چه حد به درصدهایی که در کانون می‌زنیم اعتماد کنیم؟

کاظم قلم‌چی: در یادگار ماندگار شما مشاهده می‌کنید که دانش‌آموزان با هر ترازی چه رتبه‌ای در کنکور کسب کرده‌اند.

شما در طول سال 25 آزمون می‌دهید و با این جمعیت انبوه، اطلاعات آماری کانون دقیق است از طرفی داده‌های پرت را هم حذف می‌کنیم.

آیسان صالحی با تراز7000: نقاط نوسانی مهم ترند یا نقاط قوت را تقویت کنیم؟

هانیه ساعی با تراز 7500: من هم تست نزده و هم تست نشان دار دارم هم‌چنین برای هر دو استدلال دارم که کدام را بزنم ولی اولویت من کدام باشد؟ با توجه به وسواسی که دارم ترجیح می‌دهم تمام جزوه ها را مرور کنم تا تسلطم برگردد بهترین راهکار مرور چیست؟

کاظم قلم‌چی: این کار سبک سنگین کردن است و در نهایت تصمیم. هر دو مهم است و به هر دو می‌توانید برسانید فقط کمرنگ و پررنگ کنید. بین این دو ترکیبی ایجاد کنید و افراط هم نکنید. در هیچ درسی نباید سوالی را که درست جواب داده بودید اشتباه جواب دهید یعنی نقاط قوت خودتان را حفظ کنید. کسی که نمی‌تواند استراتژی تعیین کند به مشکل برمی‌خورد شما باید بتوانید مهم‌ها را تشخیص دهید و اگر هم نمی‌دانید از اولیا در گفتگو به نتیجه برسید. یکی از ویژگی‌های نوابغ قدرت تشخیص اولویت‌هاست.

کاظم قلم‌چی: از کجا بدانیم درس را فراموش کرده ایم؟ از خودتان امتحان بگیرید. روش 3 روز یکبار را ما سال‌هاست مطرح می‌کنیم.

در فراموش کردن اغراق نکنید. یک چیزهایی را فراموش می‌کنید ولی نه کامل.

محدثه مومنی با تراز 7200تجربی: برای زمین شناسی در این دوران زمان بگذاریم یا نه؟ چه کنیم تسلط ما برگردد.

کاظم قلم‌چی: دانش‌آموزانی که پزشکی تهران قبول شده‌اند درس زمین‌شناسی را 2 از 10 زده اند و دانش‌آموزانی که داروسازی تهران قبول شده‌اند 1 یا 2 از 10 زده‌اند. پویا براهیم باستانی رتبه‌ی 1 کنکور 92 زمین شناسی را 85درصد زده بود این که شما روی کدام تمرکز کنید خودتان با اولویت می‌توانید انتخاب کنید.

مهسا نصیری با تراز 7200: چطوری به قطعیت برسیم که مباحثی را که بلدیم در کنکور بتوانیم جواب دهیم؟

زهرا اجابتی با تراز 7300 ریاضی: بین 3 روز یکبار در منزل یا 2 روز یکبار مدرسه کدام را انتخاب کنیم. من استراتژی بازگشت خوبی ندارم.

کاظم قلم‌چی: با نظر شما موافق هستم

مهم‌تر این است که شما انتخاب خودتان را کرده‌اید و طراحی دارید.

مهرنوش لک با تراز 7800تجربی: چرا برخی پیشرفت زیادی دارند ولی برخی افت می‌کنند در عین حال که همه داریم یک کار را انجام می‌دهیم.

هژبر رحیمی با تراز 6973: زمان‌هایی که قبلش بهتر می‌خوابم آرامش دارم و تغذیه سر جلسه‌ی آزمون هم در نتیجه‌ام تا حدی تاثیر دارد. کنکور با خودمان چه خوراکی ببریم و چطور خوابم را با توجه به استرس شب کنکور تنظیم کنم؟

کاظم قلم‌چی: روزهای آخر برای خوب خوابیدن باید عادت کنید که منظم و زود بخوابید. شما نمی‌توانید هر شب بیدار بمانید و شب کنکور زود بخوابید. روز آخر یا درس نخوانید یا سوالات گروه مشابه را ببینید ولی در مورد این‌که سوالات آن گروه‌ها را کامل پاسخ دهید یا برخی را فقط پاسخ دهید یا فقط دید کلی نسبت به آن سوالات پیدا کنید، خودتان تصمیم بگیرید.

رضا پورمشکی: برخی از دروس تراز بیشتر دارد و برخی ضریب بیشتر کدام را انتخاب کنیم؟

محمد عرب دوست با تراز 6037تجربی: درس‌های دینی و زیست نقاط قوت من هستند و من قبل عید بیشتر آن ها را خواندم و زیاد تکرار کردم ولی بعد عید کمتر تکرار کردم الان کلیت این دروس را به یاد دارم ولی جزئیات آن‌ها از یادم رفته الان چه کار کنم؟

کاظم قلم‌چی: اتفاقا در دوران جمع‌بندی توصیه می‌کنیم دو درس را انتخاب کنید (یک درس عمومی و یک درس اختصاصی) و آن‌ها را به طور کامل و از بیخ و بن بخوانید. تجربی ها زیست و دینی را بخوانند. این‌که دو درس را بخوانید درست است ولی همه را از ابتدا و کامل خواندن غلط است.

یک اختصاصی و یک عمومی را می‌توانید کامل کار کنید و تجربی‌ها می‌توانند زیست و دینی را کار کنند. تجربی‌ها زیست را حتما کار کنید ولی به جای دینی می‌توانید یکی دیگر از درس‌های عمومی را به طور کامل کار کنید.

امیرحسین سعدی با تراز 7100: 25 آزمون قلم‌چی دادم ولی در هیچ کدام نرسیدم تمام مباحث برنامه‌ی راهبردی را کامل بخوانم و 4 و 5 کتاب پرحجم من مانده است از جمله تاریخ و جغرافیا و از طرفی والدینم بمن می‌گویند تست بزن و کنکورهای اخیر را کار کن از طرفی وقتی برنامه ریزی می‌کنم اجرا نمی‌کنم.

کاظم قلم‌چی: تاریخ و جغرافیا را غالبا دانش آموزان انسانی کمتر پاسخ می‌دهند.

میثم صفرزاده با تراز 6471: روزهای نزدیک به کنکور دقیقا چه کار کنیم؟

کوشا جافریان با تراز 8152: در آزمون ها تکنیک ها را رعایت می‌کنم ولی وقتی نزده هایم زیاد می‌شود در درس‌های بعدی بخصوص درس‌هایی که قوی هستم عجله می‌کنم.

کاظم قلم‌چی: راهکار شما این است که در شبیه‌سازی به خودتان هشدار بدهید.

برای پاسخ‌گویی به تست‌ها محاسبات را ذهنی انجام ندهید برای پاسخ‌گویی به سوالات کنکور هم ذهنی انجام ندهید محاسبات را جلوی تست و درشت بنویسید و گنگ و مبهم نیز ننویسید تا اگر بی‌دقتی کردید و خواستید برگردید و روش‌تان را مرور کنید روند حل سوال را راحت ببینید و متوجه شوید که کجا بی‌دقتی کرده‌اید. اگر خواستید محاسباتی را ذهنی انجام دهید فقط یک مرحله را ذهنی انجام دهید. هم‌چنین برخی می‌گویند در جلسه‌ی آزمون 3 یا 4 دقیقه استراحت می‌کنند پاسخ من به آن‌ها این است که مشکلی نیست اگر در کنکور هم این کار را بکنند. دقت کنید که در کنکور با دهم ثانیه رقابت نمی‌کنید پس اگر خسته شدید 5دقیقه استراحت کنید.

کسانی که سوالشان را واضح می‌پرسند و مشکل خودشان را می‌دانند نیمی از مسیر را رفته اند( به آن شناخت درمانی می‌گویند). این موضوع یکی از موضوعات گفتگو با والدین است که توصیه می‌کنیم در مورد آن با آن‌ها صحبت کنید.

حسین اردلانی با تراز 6368: در روزهای نزدیک به کنکور درس های سبک تر باید بخوانیم؟ یا هیچ درسی نخوانیم.

کاظم قلم‌چی: گاهی در سایت گفته می‌شود چرا جلسه را برای برترها فقط برگزار می‌کنید، علت این است که سوال‌ها غالبا مشترک است و برترها 70 الی80درصد سوالاتشان مشترک با دیگران است فقط برترها مسائلشان را به وضوح می‌توانند بیان کنند.

امکانی را در سایت کانون برای همه قرار داده‌ایم که به شما کمک شایانی می‌کند، این که تمام اشتباهات شما را در طول سال در سایت قرار داده‌ایم و گفته‌ایم آن‌ها را یکجا ببینید. اما جایی که بین ترازهای پایین و بالا تفاوت وجود دارد در این است که به برترها توصیه می‌کنیم سراغ نزده ها بروند و یادگیری ناقص را به کامل تبدیل کنند ولی تراز های پایین بیشتر روی نقاط قوت خود تمرکز کنند. ابتدا نقاط قوت خود را حفظ کنند و در آن‌ها مسلط شوند. هم‌چنین آن‌هایی که اشتباه جواب داده‌ند را بررسی مجدد کنند و از نزده ها آسان‌تر ها را پیدا کنند. برای پیدا کردن سوالات ساده‌تر دانش‌آموزان می‌توانند براساس میزان پاسخ‌گویی به سوالات که در کنار سوالات قید شده است، آن‌ ها را پاسخ دهند.

هر سه گروه تراز های بالا، متوسط و پایین باید یادگیری ناقص را به کامل تبدیل کنید، برای بررسی فراموش کرده ها باید درست‌هایتان را بزنید و این آیتم برای کسانی که تراز کمی دارند قابل اجرا است چون تعداد سوالات صحیح آن‌ها کمتر است و باید آن‌ها را حتما جواب دهند.

......................................................

انتخاب رشته:

علت صحبت در مورد انتخاب رشته این است که روال ما همیشه این گونه است که قبل از درگیر شدن دانش‌آموزان چشم‌انداز آتی آن‌ها را برایشان روشن می‌کنیم. به نظرمن اگر از الان به انتخاب رشته خود فکر کنید به شما آرامش خوبی می‌دهد.

جایگزین مناسب این که به رتبه فکر نکنید این است که به انتخاب رشته فکر کنید. توصیه‌ی ما این است که به جای فکر کردن در مورد رتبه و تراز، به رشته فکر کنید. در واقع، به جای افکار مزاحم به انتخاب رشته فکر کنید و رشته‌ی مورد علاقه‌تان را مشخص کنید و چند از ده مورد نیاز را از سایت کانون یا یادگار ماندگار بدست بیاورید. ما احتمال سخت بودن یک درس را می‌دهیم و به همین دلیل در آزمون‌های جامع پایانی یک درس را سخت می‌گیریم. به چندتا از ده‌تای قبولی‌های سال‌های قبل دقت کنید در آن‌ها مشخص است که در هر رشته در هر دانشگاه چند از ده قبولی‌ها چه بوده است و چند تا از ده‌تای خودتان را به آن‌ها نزدیک کنید.

......................................................

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 21 خرداد 95 + فایل صوتی

پشتیبان‌های ویژه و برترهای کنکور در جلسه‌ی نفرات برتر 21 خرداد 1395 

 مینا توکلی رتبه 22 انسانی -  معصومه نوروزی رتبه 24 ریاضی   - مائده آشفته رتبه 1 ریاضی    


صحبت‌های مائده آشفته برآبادی رتبه‌ی 1 منطقه‌ی 3 ریاضی کنکور 94 (رشته‌ی برق دانشگاه صنعتی شریف) از خواف در مورد دوران جمع‌بندی:

در ابتدا به این نکته اشاره می‌کنم که ما سال پیش در این روز یعنی 21 خرداد 94 کنکور دادیم. من از جلسه که بیرون آمدم چون به خودم اطمینان داشتم می‌دانستم خوب داده‌ام فقط شیمی سخت بود ولی می‌دانستم برای همه سخت است و قبل از بیرون آمدن از جلسه‌ی کنکور هم با خودم گفتم که قطعا برای همه سخت است.

کاظم قلم‌چی: وقتی می‌بینید سوال سخت است باید بتوانید تشخیص دهید که برای همه هم همین‌طور است

در دوران جمع‌بندی 2روز یکبار کار کردم 12 مجموعه کنکور را از خودم امتحان گرفتم. تخمین رتبه را برای آزمون‌های 93 و 92 استفاده کردم و رتبه‌هایی که تخمین می‌زد همین حدود بود مثلا رتبه‌ام بین 1 تا 50 می‌شد. در 1.5 باقی‌مانده روی مباحثی که ضعف داشتم تمرکز می‌کردم برای عمومی ها برنامه‌ی منظمم را ادامه دادم هم‌چنین تاریخ ادبیات را به مدت یک ربع به صورت منظم هر روز مرور می‌کردم.

من در هر 3 آزمون آخر کانون را شرکت کردم.

برای تورق یک هفته زمان گذاشتم ولی همان روز اول که تورق سریع کردم فهمیدم زمان کم دارم و با این سرعت به 10 روز زمان نیاز دارم و آن را مدیریت کردم به این صورت که وسواسم را کاهش دادم و فقط به نکات مهم پرداختم. من تمام نکات آزمون‌ها را در برگه‌هایی نوشته بودم و در این مدت هم یک برگه دیگر نوشتم و آن را روز قبل کنکور مرور کردم.

آزمون‌های دوران جمع‌بندی سبب شد آرامش پیدا کنم و می‌دانستم نتیجه‌ی من باتوجه به نتایجم در این ایام، در کنکور هم به همین صورت خواهد بود. میانگین تراز من در آزمون‌های کانون 7864 بود در کنکور هم نتیجه گرفتم.

...................................................... 

معصومه نوروزی رتبه 24 منطقه 3 از شهرستان کنگان استان بوشهر (رشته‌ی برق دانشگاه صنعتی شریف) در مورد دوران جمع‌بندی: چگونه در دوران جمع‌بندی توانستم پیشرفت کنم؟

میانگین تراز من در آزمون‌های کانون 6000 بود ولی در این ایام ترازم به 6700 رسیدم. تراز رتبه‌های زیر 30 منطقه‌ی 3 همه به جز من، بالاتر از 7000 است و نتایج تا قبل از دوران جمع‌بندی نشان می‌داد که در سطح برق امیرکبیر هستم و درصدهایم نسبت به قبولی‌های برق شریف پایین تر بود ولی توانستم در دوران جمع‌بندی رشد کنم.

در دوران جمع‌بندی بیشتر روی آن‌چه یاد گرفته بودم تمرکز کردم، مطمئن بودم می‌توانم از همه‌ی مطالبی که یادگرفته‌ام استفاده کنم.

 هم‌چنین عمومی‌هایم خیلی به من کمک کرد. در دوران جمع‌بندی وقتی در سایت کانون نتایج رتبه‌های برتر را نگاه می‌کردم می‌دیدم که خیلی‌ها براساس تفاوت عمومی‌ها با این‌که تراز اختصاصی یکسانی دارند نتایج بهتری کسب کرده‌اند و این سبب ‌شد بیشتر روی عمومی‌ها دقت کردم و نتیجه گرفتم به طوری‌که در آزمون آخر تراز عمومی‌هایم 7800 شد و در کنکور هم همین‌طور شد.

نکته‌ی دیگر این‌که من در دوران جمع‌بندی خیلی آرامش داشتم. یادم است سال سوم که بودم در یکی از مجله‌های کانون در مورد یکی از رتبه‌های برتر تیتر مطلبی این بود که در روزهای نزدیک به کنکور آرامش داشتم و او در توضیح علت آرامشش گفته بود چون من هر چه که در توانم است انجام دادم از همان زمان یعنی از سال سوم من هم تمام تلاشم را کردم و حس می‌کنم همین اتفاق هم افتاد.

...................................................... 

صحبت‌های مینا توکلی رتبه‌ی 22 کشوری انسانی از اصفهان‌ (رشته‌ی حقوق دانشگاه تهران) در مورد دوران جمع‌بندی:

من هیچوقت ناامید نشدم آخرین آزمون جامع کانون یعنی درست یک هفته قبل از کنکور، ادبیات را 30 درصد زدم و هر چند خیلی ناراحت شدم و با این‌که این درس در انسانی خیلی مهم است ولی به جای این‌که خودم را ببازم آن را رفع کردم به این صورت که از آن موقع تا کنکور هر چند زمان کمی بود با پاسخ دادن به چند مجموعه تست مشکلم را رفع کردم به طوری‌که در کنکور این درس را 94 درصد زدم.

همیشه هر وقت نتیجه‌ی من بد می‌شد تلاش می‌کردم و آن را رفع می‌کردم حتی اگر زمان هم کم بود.

نکته‌ی دیگری که موفقیت من تاثیر داشت این بود که عمومی‌های کنکورهای قبل از کنکور انسانی را بررسی کردم. پیشنهاد می‌کنم کسانی که رشته‌ی دیگر هم شرکت کرده‌اند سر جلسه‌ی آن رشته‌ها حاضر شوند و سوالات عمومی را ببیند. کنکور انسانی آخرین کنکور بود و من خودم کنکور رشته‌ی زبان را هم دادم و میانگین دروس عمومی‌ام حدود 70 و 80 درصد شد. دروس عمومی رشته‌های ریاضی و هنر را هم در سایت کانون چک کرده بودم. سوالات دروس عمومی رشته‌ی تجربی را هم نگاه کردم و تا قبل از خواب عمومی‌هایش را چک کردم و این کار خیلی به من در کنکور کمک کرد چرا که چند سوال مشابه آن کنکورها در کنکور ما هم آمده بود و در کل در کنکور در دروس عمومی دو تا100درصد و دو تا بالای 90 درصد داشتم.

کاظم قلم‌چی: این برترها هر سه‌ روی مدیریت هیجانات خودشان کار کرده‌اند و هم‌چنین ایده‌هایشان را واضح وشفاف بیان کردند.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

پاسخ به سوالات دانش آموزان درباره دوران جمع بندی ( قسمت اول - 30 دقیقه)
پاسخ به سوالات دانش آموزان درباره دوران جمع بندی ( قسمت دوم - 22 دقیقه)
انتخاب رشته کنکور (16 دقیقه)
صحبت های رتبه های برتر کنکور درباره دوران جمع بندی (20 دقیقه)