حسگر جدید فوتونی زمینه ای برای ابداع فناوری‌های تشخیصی پرسرعت

محققان آمریکایی یک حسگر فوتونی بسیار حساس ابداع کرده اند که امیدوارند به ابداع فناوری‌های تشخیصی پرسرعت منجر شود.

حسگر جدید فوتونی زمینه ای برای ابداع فناوری‌های تشخیصی پرسرعتبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از یونایتدپرس، پیش از این محققان ارتباط میان بیماری های مختلف مانند سرطان ها و کم خونی و خواص مکانیکی سلول های آلوده را مانند تراکم و ویسکوالاستیسیته، شناسایی کرده اند اما ابزارهای تشخیصی که برای شناسایی این خواص به اندازه کافی سریع یا حساس باشد، وجود ندارد.

گوراو باهل استادیار علوم پزشکی و مهندسی دانشگاه ایلینویز در یک بیانیه خبری توضیح داد: افزایش اطلاعات پیرامون مکانیک سلول ها و ذرات زیستی می تواند به محققان در خصوص درک حرکت این میکرو اشیاء در سراسر بدن، چگونگی تشکیل تومورها، چگونگی انتشار سلول ها و باکتری ها در بدن انسان، چگونگی گسترس بیماری ها و غیره کمک کند.

محققان دانشگاه ایلینویز حسگر خود را با ترکیب دو فناوری حسگر نوری به نام فلوسیتومتری و سنجش مکانیکی طراحی کردند.

کون هان دانشجوی دکتری در دانشگاه ایلینویز گفت: ما یک ابزار جدید میکروسیالی نوری-مکانیکی ابداع کرده ایم که اختلالات مکانیکی ایجاد شده توسط میکروذرات منفرد را که در کانال سیال جریان دارند، با سرعت بسیار زیاد به صورت نوری تشخیص می دهد.

مشروح این حسگر نوری در آخرین نسخه مجله Optica منتشر شده است.

محققان در آزمایش این حسگر موفق شدند که چگالی و تراکم ذراتی به کوچکی 660 نانومتر را که با سرعت زیاد از آن عبور می کردند، اندازه بگیرند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب