کشف ژن لاغری و احتمال درمان دیابت نوع 2

یک مطالعه نشان می‌دهد کشف ژنی که موجب لاغر ماندن است، می‌تواند به درمان مبتلایان به دیابت نوع 2 کمک کند.

کشف ژن لاغری و احتمال درمان دیابت نوع 2به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال اکسپرس، محققان با مطالعه روی موش های چاق متوجه شدند دارویی که باعث فعال شدن ژن لاغری می شود، علائم دیابت نوع 2 را در موش کاهش می دهد و یک نسخه اصلاح شده از این دارو می تواند برای درمان افراد مبتلا به این بیماری تولید شود، به طوری که سبب افزایش حساسیت به انسولین و در نتیجه کاهش خطر بیماری دیابت نوع 2 در افراد چاق می شود. انسولین سطح قند خون را کنترل می کند.

محققان دانشگاه ادینبورگ و لیویلیانا برای تحقیق در خصوص چرایی لاغر ماندن برخی افراد با وجود مصرف غذاهایی مشابه با دیگران، موش هایی را که در طی چند نسل به گونه ای پرورش یافته بودند که بسیار لاغر و یا چاق باشند، مورد مطالعه قرار دادند.

آنها دریافتند که بافت چربی لاغرترین موش ها دارای سطوح زیادی از یک پروتئین موسوم به TST است. این پروتئین که توسط یک ژن همنام تولید می شود، کمک می کند مواد زائد مضر درون سلول های چربی که در اثر رژیم غذایی پرکالری انباشته شده اند، سم زدایی شوند.

محققان گونه دیگری از موش ها را پرورش دادند که سطوح زیادی از TST در سلول های چربی خود تولید کردند. این موش ها قادر بودند حتی پس از تغذیه با مواد غذایی پرکالری، دچار افزایش وزن و یا انواع دیابت نشوند.

تیم تحقیق به موش های مبتلا به دیابت یک داروی فعال سازی پروتئین TST خوراندند و متوجه شدند که این دارو نقشی در کاهش وزن موش ها ندارد اما به کاهش شدت بیماری دیابت کمک می کند.

به گفته پروفسور نیک مورتون از دانشگاه ادینبورگ، دستیابی به چنین اطلاعاتی درباره ژن های لاغری می تواند به روش کاملا جدیدی در درمان دیابت های مرتبط با چاقی منجر شود.

این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
سنت های خدا از دین و زندگی چهارم دبیرستان
چهارم ریاضی     دبیر : محمد رضایی بقا