دانشمندان موفق به بهبود عوارض سکته شدند

محققان در دستاوردی بزرگ موفق شده‌اند با کمک سلول‌های بنیادی، علائم سکته را در بیماران معکوس کنند.

دانشمندان موفق به بهبود عوارض سکته شدند

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از ساینس‌دیلی، بیماران توانستند طی یک فرآیند درمانی که تنها به بیهوشی مصنوعی و یک شب بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد، مجددا توانایی راه رفتن، صحبت کردن و انجام کارهای روزانه را بدست آوردند.

این درمان سلول بنیادی حتی با گذشت سه سال از سکته بیمار نیز موثر نشان داد، به این معنی که میلیون‌ها نفر می‌توانند از آن بهره ببرند.

18 بیمار طی کارآزمایی اولیه تحت درمان قرار گرفتند و نتایج چشمگیری را نمایش دادند.

با وجود زمان طولانی بین سکته و درمان، همه 18 داوطلب طی 12 ماهی که پس از درمان مورد پیگیری قرار گرفته بودند، بطور فزآینده‌ای بهبود یافتند.

تقریبا نیمی از این بیماران به نمایش نتایج معنادار بالینی پرداختند که به معنی تاثیر چشمگیر فرآیند بر شیوه زندگی آن‌ها است.

یک بیمار که بر اثر سکته بر روی ویلچر می‌نشست و نمی‌توانست از پاهای خود استفاده کند، پس از درمان توانست بدود.

این درمان که توسط دانشمندان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا انجام شده، به نظر بسیار تاثیرگذار است زیرا به بازسازی سریع مدارهای مغزی آسیب‌دیده بر اثر سکته می‌پردازد.

این درمان بر روی 11 زن و هفت مرد در سنین 33 تا 75 سال آزمایش شد. به هر بیمار بین شش ماه تا سه سال پس  از سکته مغزی مزمن، سلول بنیادی تزریق شد. قبلا این درمان بر روی بیماران سکته‌ای در کارآزمایی‌های کوچک به کار گرفته شده بود، اما بیماران تنها چند روز پس از سکته این سلول‌های بنیادی را دریافت کرده بودند.

در این کارآزمایی، بیماران در وضعیت هوشیار باقی مانده و تنها بی حسی موضعی دریافت ‌کردند. سپس یک سوراخ کوچک درون جمجمه آن‌ها ایجاد و سلول‌های بنیادی درون منطقه آسیب‌دیده مغزشان تزریق شد. آن‌ها روز بعد از بیمارستان مرخص شدند.

این سلول‌های بنیادی موسوم به SB623 از مغز استخوان اهدایی استخراج شده و سپس برای متناسب سازی آن‌ها به منظور تزریق در مغز اصلاح شدند.

محققان اکنون در تلاش برای تکرار این نتایج در مقیاس بزرگتر هستند و در صورت موفقیت، این روش می‌تواند زندگی بیماران سکته‌ای را متحول سازد.

یافته‌های این محققان در مجله Stroke منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب