ثبت ژن تحمل به شوری در گیاه پسته از سوی محققان ایرانی

پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات در آنالیز ژن‌های درگیر در تحمل اسمزی در ارتباط با تنش شوری و بیان ژن‌های مرتبط با آن در گیاه پسته موفق به توالی یابی این ژن و ثبت آن شدند.

ثبت ژن تحمل به شوری در گیاه پسته از سوی محققان ایرانی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، زینب حمیدی تبار دانشجوی مجری طرح با اشاره به جزئیات این طرح توضیح داد: شوری یکی از عوامل محیطی مهم و موثر در کمیت و کیفیت عملکرد گیاهان است که امروزه به دلیل گرم شدن کره زمین و به تبع آن محیط زیست و کاهش میزان بارندگی، این پدیده روز به روز در حال افزایش است.

وی با اشاره به اینکه عملیات به‌زراعی به همراه اصلاح ژنتیکی گیاهان در کاهش مشکلات این پدیده محیطی مؤثر است، افزود: در این تحقیقات که با عنوان «آنالیز ژن‌های درگیر در تحمل اسمزی گیاه پسته Pistacia vera L » اجرایی شد، به بررسی تنش شوری و بیان ژن‌های مرتبط با تنش شوری دو رقم پسته EBR1 و « بنه» پرداخته شد.

حمیدی تبار، پسته EBR1 را رقمی دانست که در ایران کشت می‌شود و رقم بنه را نژاد وحشی پسته معرفی کرد.

وی ادامه داد: در این تحقیق تنش شوری بر اساس ظرفیت مزرعه طی مدت 21 روز بر روی هر  دو رقم پسته اعمال شد.

مجری طرح با اشاره به نتایج به دست آمده از این تحقیق اضافه کرد: در آنالیز واریانس، اختلاف معنی‌داری بین ارقام پسته مشاهده نشد ولی اختلاف معنی‌داری در مورد تنش اعمال شده مشهود بود.

این محقق واحد علوم تحقیقات با بیان این که در این تحقیق ژن ACTIN برای اولین با در دنیا در پسته ایزوله و توالی‌یابی شد، یادآور شد: این ژن در   National Center for Biotechnology Information یا (NCBI) با کدjz898211 به ثبت رسید.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن جهت بررسی مکانیزم تحمل شوری در پسته بیان دو ژن مرتبط با تنش شوری بررسی و با توجه به نتایج بیان ژن، مشاهده شد. ژن NAC در زمان اعمال تنش افزایش بیان معنی‌داری در حد 3.55 پیدا شد ولی در ژن SOS تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد.

این تحقیق با راهنمایی دکتر آسا ابراهیمی و دکتر مهدی رهایی و به مشاوره دکتر رضا عزیزی نژاد اجرایی شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب