کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 19 خرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 19 خرداد 95

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا ممکن است تکنیک ضربدر و منها را اجرا کنم اما باز هم وقت کم بیاورم؟

پاسخ 1- طبق منطقی که در تکنیک ضربدر و منها وجود دارد در دور اول پاسخ‌گویی شما به سؤالاتی پاسخ می‌دهید که بلد هستید و در زمان مقرر آزمون هم می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید. سؤالاتی که بلد هستید ولی وقت‌گیر است با علامت ضربدر و سؤالاتی که بلد نیستید با علامت منها مشخص کنید؛ بنابراین واضح است که اگر طبق این شیوه عمل کنید حتماً به پایان دفترچه خواهید رسید و زمانی را هم که اضافه خواهید آورد می‌توانید در دور دوم پاسخ‌گویی روی سؤالاتی که ضربدر زده‌اید با تعیین اولویت اختصاص دهید. اگر در حال حاضر این روش را اجرا می‌کنید ولی باز هم وقت کم می‌آورید ممکن است به دلایل زیر باشد:

1- در تشخیص سؤالات وقت‌گیر، درست عمل نمی‌کنید. ابتدا تصور می‌کنید می‌توانید سؤال را در وقت مقرر حل کنید ولی بعداً متوجه می‌شوید زمان زیادی صرف حل آن کرده‌اید.

2- نمی‌توانید از سؤالی که وقت‌گیر است دل بکنید.

3- در تشخیص سؤالاتی که بلد نیستید خوب عمل نمی‌کنید و پس از صرف وقت زیاد متوجه می‌شوید نمی‌توانید این سؤال را حل کنید.

از آن‌جا که انجام هر کاری بر اثر تکرار و تمرین ساده شده و تبدیل به عادت می‌شود، لازم است هر روز زمانی در حدود 5 الی 10 دقیقه را صرف تمرین تکنیک ضربدر و منها کنید و بدون این‌که سؤالات را حل کنید فقط صورت سؤال را بخوانید و تشخیص دهید کدام وضعیت شامل این سؤال می‌شود. هم‌چنین در آزمون‌های باقی‌مانده‌ی کانون و آزمون‌هایی که در منزل پاسخ می‌دهید این روش را تمرین کنید.

محمد کتابدار

پاسخ 2- در صورتی با کمبود زمان مواجه می‌شوید که در کنار گذاشتن سؤالات وقت‌گیر و دشوار دودل باشید و به‌‌راحتی از کنار آن‌ها رد نشوید. در اجرای این تکنیک باید احساس مسئولیتی قوی نسبت به سؤالات ساده داشته باشید و خودتان را ملزم به پاسخ دادن به آن‌ها کنید. خیالتان که از بابت تست‌های ساده راحت شد آن‌گاه به سراغ تست‌های وقت‌گیر بروید و با همت و حوصله به آن‌ها پاسخ دهید. استراتژی بازگشت را مشخص کنید و بدانید که در زمان‌های نقصانی، تست‌های وقت‌گیرِ کدام درس‌ها را پاسخ خواهید داد و کدام اولویت‌ها را اجرا خواهید کرد.

سارا شفافی

پاسخ 3- برای موفقیت هر چه بیش‌تر در آزمون سراسری باید مجموعه‌ی تکنیک‌ها و مهارت‌هایی را که در کانون فراگرفته‌اید در کنار هم استفاده کنید. اگر مشکل شما در آزمون کم آوردن وقت است ما سه آموزه‌ی مهم در این مورد داریم که توصیه می‌کنم از هر 3 مورد استفاده کنید:

الف) هدف‌گذاری: از قبل باید با شناختی که از خود دارید مشخص کنید در هر درس در بار اول به چند سؤال باید پاسخ دهید و وقت خود را صرف سایر سؤال‌ها نکنید.

ب) رعایت زمان‌های نقصانی: خودتان تعمداً زمان هر درس را چند دقیقه کم‌تر از معمول در نظر بگیرید.

ج) تکنیک ضربدر و منها: در دور دوم بی‌دلیل به سراغ سؤالاتی که هیچ اطلاعی درباره‌ی آن‌ها ندارید نروید و وقت باقی‌مانده را صرف سؤالات ضربدردار کنید.

حسین پرهیزگار

پاسخ 4- هدف از به‌کارگیری تکنیک ضربدر و منها جلوگیری از کم آوردن وقت و نرسیدن به همه‌ی سؤال‌های دفترچه است؛ اما شرط آن این است که اولاً شما این تکنیک را در کنار تکنیک زمان‌های نقصانی اجرا کنید و ثانیاً اراده‌ی خود را در پاسخ دادن به سؤال‌های وقت‌گیر و آن‌هایی که نمی‌دانید مدیریت کنید. با به‌کارگیری درست این تکنیک، هم‌ زمان کم نمی‌آورید و هم تعداد پاسخ‌های غلط خود را کاهش می‌دهید.

فرناز طالبی

پاسخ 5- شرط اساسی برای این تکنیک تشخیص شماست. شما باید در کوتاه‌ترین زمان مشخص کنید که × و - را کجا به کار ببرید. هر چه بیش‌تر این روش را تمرین کنید در زمان آزمون آمادگی بیش‌تری خواهید داشت و زمان را مدیریت خواهید کرد.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 6- معنای دقیق «وقت کم آوردن» در جلسه‌ی آزمون، عدم پاسخ‌گویی به سؤالاتی است که بر اساس سطح مطالعه‌ی خود باید به آن‌ها پاسخ می‌دادید. تکنیک‌های سه‌گانه‌ی ضربدر و منها، زمان‌های نقصانی و استراتژی بازگشت برای دست‌یابی به همین منظور به کار گرفته می‌شوند. با اجرای دقیق این تکنیک‌ها احتمال این‌که سؤال ساده‌ای بدون پاسخ بماند، سؤال دشواری برای‌تان وقفه ایجاد کنند و سؤالات زمان‌بر در زمان نامناسب حل شود، به کم‌ترین میزان خود می‌رسد و این موارد مهم‌ترین نتایج اجرای دقیق این تکنیک‌هاست. البته نباید نقش تمرین و تکرار را برای رسیدن به مهارت لازم در اجرای این تکنیک‌ها فراموش کنید. در آزمون‌های جامع و تمام آزمون‌های سه روز یک‌بار اجرای این تکنیک‌هارا تمرین کنید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 7- تکنیک ضربدر و منها برای تنظیم وقت است و باید این تکنیک را آن قدر تمرین کنید تا با اجرای درست آن بتوانید وقت‌تان را تنظیم کنید و تا انتها، سؤال‌های دفترچه را بخوانید.

اگر تکنیک را درست اجرا کنید نباید وقت کم بیاورید. با اجرای این تکنیک شما در برخورد با هر سؤال، بلافاصله تشخیص می‌دهید، آن سؤال را همان موقع پاسخ دهید یا با گذاشتن ضربدر برای انتهای آزمون بگذارید یا با علامت منها از پاسخ به آن صرف نظر کنید. باید آن قدر تمرین کنید تا با دیدن سؤال به‌سرعت تشخیص دهید که تصمیمتان چیست؛ نه این‌که یک دقیقه یا بیش‌تر زمان برای یک سؤال بگذارید و سپس تصمیم بگیرید علامت ضربدر یا منها بگذارید. در این صورت تمرین بیش‌تری نیاز دارید و هنوز تا رسیدن به اجرای درست تکنیک فاصله دارید. ممکن است در زمان اضافه بتوانید به سؤال‌های ضربدردار پاسخ دهید یا ممکن است اصلاً زمانی برای تمرکز روی سؤال‌های ضربدردار برای شما باقی نماند. زمانی این تکنیک را درست اجرا کرده‌اید که یک بار تا انتهای دفترچه را خوانده باشید و سؤال‌هایی را که در مرحله‌ی اول توانسته‌اید پاسخ دهید.

مریم صالحی