کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 19 خرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا ممکن است تکنیک ضربدر و منها را اجرا کنم اما باز هم وقت کم بیاورم؟

پاسخ 1- طبق منطقی که در تکنیک ضربدر و منها وجود دارد در دور اول پاسخ‌گویی شما به سؤالاتی پاسخ می‌دهید که بلد هستید و در زمان مقرر آزمون هم می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید. سؤالاتی که بلد هستید ولی وقت‌گیر است با علامت ضربدر و سؤالاتی که بلد نیستید با علامت منها مشخص کنید؛ بنابراین واضح است که اگر طبق این شیوه عمل کنید حتماً به پایان دفترچه خواهید رسید و زمانی را هم که اضافه خواهید آورد می‌توانید در دور دوم پاسخ‌گویی روی سؤالاتی که ضربدر زده‌اید با تعیین اولویت اختصاص دهید. اگر در حال حاضر این روش را اجرا می‌کنید ولی باز هم وقت کم می‌آورید ممکن است به دلایل زیر باشد:

1- در تشخیص سؤالات وقت‌گیر، درست عمل نمی‌کنید. ابتدا تصور می‌کنید می‌توانید سؤال را در وقت مقرر حل کنید ولی بعداً متوجه می‌شوید زمان زیادی صرف حل آن کرده‌اید.

2- نمی‌توانید از سؤالی که وقت‌گیر است دل بکنید.

3- در تشخیص سؤالاتی که بلد نیستید خوب عمل نمی‌کنید و پس از صرف وقت زیاد متوجه می‌شوید نمی‌توانید این سؤال را حل کنید.

از آن‌جا که انجام هر کاری بر اثر تکرار و تمرین ساده شده و تبدیل به عادت می‌شود، لازم است هر روز زمانی در حدود 5 الی 10 دقیقه را صرف تمرین تکنیک ضربدر و منها کنید و بدون این‌که سؤالات را حل کنید فقط صورت سؤال را بخوانید و تشخیص دهید کدام وضعیت شامل این سؤال می‌شود. هم‌چنین در آزمون‌های باقی‌مانده‌ی کانون و آزمون‌هایی که در منزل پاسخ می‌دهید این روش را تمرین کنید.

محمد کتابدار

پاسخ 2- در صورتی با کمبود زمان مواجه می‌شوید که در کنار گذاشتن سؤالات وقت‌گیر و دشوار دودل باشید و به‌‌راحتی از کنار آن‌ها رد نشوید. در اجرای این تکنیک باید احساس مسئولیتی قوی نسبت به سؤالات ساده داشته باشید و خودتان را ملزم به پاسخ دادن به آن‌ها کنید. خیالتان که از بابت تست‌های ساده راحت شد آن‌گاه به سراغ تست‌های وقت‌گیر بروید و با همت و حوصله به آن‌ها پاسخ دهید. استراتژی بازگشت را مشخص کنید و بدانید که در زمان‌های نقصانی، تست‌های وقت‌گیرِ کدام درس‌ها را پاسخ خواهید داد و کدام اولویت‌ها را اجرا خواهید کرد.

سارا شفافی

پاسخ 3- برای موفقیت هر چه بیش‌تر در آزمون سراسری باید مجموعه‌ی تکنیک‌ها و مهارت‌هایی را که در کانون فراگرفته‌اید در کنار هم استفاده کنید. اگر مشکل شما در آزمون کم آوردن وقت است ما سه آموزه‌ی مهم در این مورد داریم که توصیه می‌کنم از هر 3 مورد استفاده کنید:

الف) هدف‌گذاری: از قبل باید با شناختی که از خود دارید مشخص کنید در هر درس در بار اول به چند سؤال باید پاسخ دهید و وقت خود