بافت‌های مصنوعی قلب، کبد و پوست تولید شد

محققان ایرانی موفق شدند تا بافت‌های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول‌های بنیادی و بافت را تولید کنند.

بافت‌های مصنوعی قلب، کبد و پوست تولید شد

علی خادم‌حسینی محقق ایرانی و تیم همکار مؤسسه تحقیقاتی MIT موفق شد تا بافت‌های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول‌های بنیادی و بافت را تولید کند و از آن برای پیوند به بیماران بهره گیرد.

این پژوهشگر برگزیده بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی است که با ارائه طرح نانو و میکروهیدروژل‌های ساخته شده برای مهندسی بازسازی کننده موفق به کسب رتبه اول پژوهش‌های بنیادی شد.

خادم حسینی گفت: ما توانستیم تا بافت‌های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول‌های بنیادی و بافت را تولید کنیم.

وی با بیان اینکه با تولید بافت‌های مصنوعی بدن، انسان‌ها از پیوندهای سخت و دشوار نجات می‌یابند و از سوی دیگر می‌تواند راهکاری برای بهبود سریعتر بیماران بدون خونریزی‌های شدید باشد، گفت: آزمایش‌های ما روی حیوانات خوک و موش انجام گرفته و تاکنون هم نتیجه بخش بوده است.

به گفته خادم حسینی، مواد مهندسی شده‌ای که پیشرفت در شیمی پلیمر، نانو فناوری، و علوم زیستی را فراهم می‌کند، توان بسیار بالایی در درمان پزشکی دارند؛ بافت مهندسی شده قادر است با استفاده از شبکه پلیمری حاوی آب، که به آنها هیدروژل گفته می‌شود، رفتار سلول‌های بدنی را تنظیم کند.

این محقق افزود: ما به طور خاص هیدروژل‌های هیبریدی را که توان شبکه‌ای شدن نوری را دارند، با استفاده از ترکیب طبیعی مولکول‌های با نانو ذرات را توسعه دادیم؛ این ترکیبات می‌توانند برای تنظیم خواص شیمیایی، بیولوزیکی، مکانیکی و الکترونیکی به کار روند.

وی ادامه داد: این داربست‌های کاربردی منجر به تفاوت‌هایی در سلول بنیادی به انواع سلول‌های مورد نظر و تشکیل مستقیم بافت قلب یا استخوان می‌شود.

این محقق ایرانی گفت: برای تهیه بافت پیچیده، از روش گردآوری مستقیم با شرکت دادن ماوژول بافت‌های کوچک به بافت‌های بزرگ‌تر را که بهبود داده‌اند، بهره بردیم؛ پیش‌بینی می‌شود این روش منجر به توسعه نسل بعدی درمان و دستگاه‌های پزشکی شود.

وی برای نخستین بار در جهان موفق به ساخت اندام بیولوژیکی انسان مانند قلب به کمک مهندسی بافت شده است تا امیدهایی را برای نجات جان میلیون‌ها بیمار نیازمند در سراسر دنیا محقق کرده باشد. این اکتشاف بزرگ یکی از طرح‌هایی است که می‌تواند دنیای دانش و پزشکی را متحول کند.

خادم حسینی در زمینه ساخت هیدورژل‌های رسانا با یک‌پارچه‌سازی نانو مواد از جمله نانولوله‌های کربنی، گرافنی و گرفن اکسید پیشگام بوده است

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب