تست نانوخودروهای تک‌مولکولی در فضای باز

محققان دانشگاه رایس و دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی با همکاری هم نانوخودروهای تک مولکولی تولید کرده و آنها را در فضای باز آزمایش کردند.

تست نانوخودروهای تک‌مولکولی در فضای باز

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از ساینس‌دیلی، معمولا این آزمایشات در فضای خلاء انجام می‌شد اما این بار محققان در فضای باز دریافتند که این نانوخودروهای آب‌گریز به هم گیر کرده و سرعت‌گیرهای بزرگی ایجاد کردند که جاده را برای آن‌ها ناامن کرد.

این آزمایش در آمادگی برای نخستین رقابت نانوخودروها انجام شد که در ماه اکتبر در تولوز فرانسه برگزار خواهد شد. در این رقابت چهار تیم بین‌المللی دیگر نیز شرکت خواهند داشت.

اگرچه این رقابت در محیط خلاء فوق سرد انجام خواهد شد، اما دانشمندان این نانوخودروها را در محیط طبیعی آزمایش کردند تا شرایطی را که ممکن است بر حرکت خودرو تاثیر بگذارد، شناسایی کنند.

هدف اصلی محققان، تولید نانوماشین‌هایی است که در محیط فعالیت کنند. در آن زمان است که می‌توان از آن‌ها به عنوان ابزاری مفید برای پزشکی و تولیدات پائین به بالا استفاده کرد.

این نانوخودروها با چرخهای آدامانتان ساخته شده‌اند که بطور طبیعی آب‌گریز هستند، زیرا این تنها راه برای متصل نگهداشتن آن‌ها به سطح است. اگرچه این یکی از جنبه‌های منفی این خودرو است زیرا وقتی آب‌گریزی زیاد باشد، احتمال چسبیده شدن مواد به هم بیشتر می‌شود که این امر، سطح در معرض آب را کاهش داده و در نتیجه خودرو را از حرکت بازمی‌دارد.

در این تحقیق، نانوخودروها یا بر روی یک بستر شیشه پاک یا شیشه پوشش‌یافته با پلیمر پلی‌اتیلن گلیکول قرار داده شدند. سرسره‌های دارای پوشش پلیمر پلی‌اتیلن گلیکول در درجه اول برای خواص غیرچسبنده و ضد رسوبشان انتخاب شدند. شیشه پاک نیز با پروکسید هیدروژن آغشته شد تا از چسبیدن چرخهای آدامانتان به یکدیگر جلوگیری شود.

در این آزمایش، خودروها برای 24 ساعت با استفاده از برچسب‌های فلورسنت تعبیه شده بر روی آن‌ها مورد مشاهده قرار گرفته و محققان دریافتند که حرکت آن‌ها در اثر حرکت براونی، به تدریج کند شد. به گفته محققان، دلیل این امر ممکن است جذب شدن مولکول‌های هوا توسط شیشه باشد.

از آنجایی که یک نانوخودرو از یک مولکول پیچیده ساخته شده است، هر میزان مولکولی در سر راه آن می‌تواند یک مانع در نظر گرفته شود. زمانی که این خودرو با مانع برخورد می‌کند، آهسته‌تر حرکت کرده و در نهایت متوقف می‌شود.

این آزمایش نشان داد خودروهایی که بر روی شیشه پوشش یافته با پلیمر حرکت کرده بودند، دو برابر میزان تعداد روی شیشه پاک بودند. همچنین محققان دریافتند که سرعت حرکت همه حوردوها در شیشه پوشش داده شده ، بالاتر بود.

برای مشاهده این خودروها از میکروسکوپ‌های کانفوکال استفاده شد.

این تحقیق در مجله Physical Chemistry C منتشر شده است.

منبع :