بیماران از حذف خودسرانه داروی خود در ایام روزه داری پرهیزکنند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: بیماران نباید به واسطه روزه داری در ماه مبارک رمضان، سلامت خود را به خطر انداخته و مصرف دارو را خودسرانه حذف کنند.

بیماران از حذف خودسرانه داروی خود در ایام روزه داری پرهیزکنند

دکتر سیدسعید خطیبیدر گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: البته آنان می توانند در مشورت با پزشک به گونه ای که سلامتشان به مخاطره نیفتد، زمان مصرف دارو را تغییر داده و به فاصله زمانی افطار تا سحر جا به جا کنند. 

وی گفت: پزشکان نیز می توانند برای برخی داروها، داروی جایگزین تجویز کنند که اولا در فاصله زمانی افطار تا سحر مصرف شود و در عین حال در طول مدت روزه داری برای بیمار نیز مشکل ساز نشود. 

دکتر خطیبی با بیان اینکه تشخیص این جایگزینی حتما باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد و داروسازان صلاحیت تجویز داروی جایگزین را ندارند، افزود: معمولا تداخل دارو با غذا می‌تواند باعث کاهش، افزایش یا تاخیر در روند رسیدن دارو به غلظت مناسب در خون شود. 

وی اظهار داشت: میزان این تداخل و این که آیا اثر آن بر جذب دارو مثبت است یا منفی، به عوامل متعددی نظیر ماهیت فیزیکی و شیمیایی دارو، فرمولاسیون، نوع غذا و فاصله زمانی بین خوردن غذا و مصرف دارو بستگی دارد که تشخیص تمامی اینها تنها به عهده پزشک متخصص است.

اکنون 70 واحد صنفی عرضه گیاهان دارویی و 25 باب داروخانه در شهر تربت حیدریه فعالیت دارند.

دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با زیر پوشش داشتن سه شهرستان تربت حیدریه، مه ولات و زاوه به 350 هزار نفر جمعیت این سه شهرستان خراسان رضوی خدمات می دهد. 

مرکز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب