کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 17 خرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 17 خرداد 95

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


از تجربه‌ی شرکت در آزمون‌های جمع‌بندی کانون چه چیزی می‌توان آموخت؟

پاسخ 1- مهم‌ترین شاخصه‌ی آزمون‌های جمع‌بندی کانون بازیابی تجمعی تمام مباحث است؛ نوعی تمرین سه‌گانه‌ی مبحثی پس از مطالعه‌ی چند ماه مبحثی و تفکیک‌شده. پس تجربه‌ی بازیابی کردن مجموعه‌ی منتخبی از سؤالات تمام مباحث در شرایط مشابه کنکور از نظر تعداد سؤالات و زمان آزمون، تجربه‌ی ارزشمندی خواهد بود. ضمن این‌که این آزمون‌ها فرصتی برای شناسایی آخرین اولویت‌های مطالعه و مرور برای کسب مطلوب‌ترین نمرات ممکن در کنکور است. تجربه‌ای که در فاصله‌ی نزدیک به کنکور اهمیت بسیار زیادی می‌یابد. از سوی دیگر این مشابه‌سازی تلاشی برای ارائه‌ی بهترین شرایط مدیریت آزمون در کنکور سراسری است. با برقراری تشابه بین این آزمون‌ها و آزمون اصلی تلاش می‌کنید تا شرایط کنکور را بهتر مدیریت کنید. تشابه و افزایش تجربه در یک فعالیت، همیشه با میزان آرامش در انجام آن فعالیت رابطعه‌ی مستقیم دارد.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 2- اهمیت آزمون‌های جمع‌بندی بیش‌تر به اجرای روش‌ها و زمان‌بندی شماست. در سه آزمون جمع‌بندی در فضای واقعی کنکور قرار می‌گیرید و از تمام تجربه‌های آن می‌توانید برای کنکور بهره‌مند شوید. درواقع آزمون‌های جامع کاملاً به سود شماست. حتی اگر نتیجه‌ی شما بدتر از آن‌چه فکر می‌کردید باشد باز هم سود کامل را برای شما دارد. با یک مثال یکی از تجربه‌های مفید را برای شما بیان می‌کنم:

یکی از دانش‌آموزان برتر که از حضور در آزمون‌های آخر اجتناب می‌کرد به اصرار من در آزمون آخر حاضر شد. اتفاق جالبی که افتاد این بود که در آن آزمون سؤال‌های شیمی را جابه‌جا پاسخ داد و علی‌رغم شیمی قوی، کم‌ترین درصد شیمی را کسب کرد. جالب‌تر این‌که این دانش‌آموز علی‌رغم کسب کم‌ترین درصد شیمی، از حضور در آزمون کاملاً راضی بود؛ چون این اتفاق ممکن بود روز کنکور برایش بیفتد که در آن صورت غیر قابل جبران بود.

آزمون‌های آخر علاوه بر تمرین اجرای تکنیک‌ها، تجربه‌هایی به همراه خواهد داشت که دانستن آن‌ها هنر آزمون دادن شما را افزایش خواهد داد.

مریم صالحی

پاسخ 3- اولین و مهم‌ترین تجربه‌ی شما رسیدن به آرامش است؛ زیرا شما به بهترین روش کتاب‌های خود را مرور می‌کنید و آزمون می‌دهید. دومین فایده‌ی آن تمرین برای آمادگی در آزمون سراسری کنکور است و می‌توانید اشتباهات احتمالی را که ممکن است در آزمون کنکور برای‌تان ایجاد شود، پیش‌بینی کرده و از وقوع آن در کنکور اصلی جلوگیری کنید. هم‌چنین ممکن است سؤال‌هایی در کنکور سراسری (به‌خصوص ترجمه در عربی و درک مطلب در زبان انگلیسی و...) مطرح شود که شما در آزمون‌های جمع‌بندی عین آن‌ها یا شبیه به آن‌ها را دیده باشید و در سرعت پاسخ‌گویی، به شما کمک کند.

فرناز طالبی

پاسخ 4- شما قبل از کنکور سراسری نیاز به چند آزمون جامع دارید. با شرکت در این آزمون‌ها آن‌چه را قبلاً آموخته‌اید به کار خواهید گرفت و رفته رفته خود را برای آزمون اصلی (کنکور سراسری) آماده خواهید کرد. هر آن‌چه باید انجام دهید در این آزمون‌های جمع‌بندی به کار ببرید. پس از این آزمون‌ها آمادگی کامل برای روز کنکور را خواهید داشت.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 5-

- خودتان را می‌شناسید و با آگاهی از توان واقعی‌تان در کنکور حاضر می‌شوید.

- سؤالات کنکور چند سال اخیر را آزمون می‌دهید و نقاط قوت و ضعفتان مشخص می‌شود.

- مدیریت زمان را یاد می‌گیرید و با دسته‌بندی سؤالات در آزمون، استراتژی بازگشت را هم تعیین می‌کنید.

- بارها شرایط آزمون را برای خودتان شبیه‌سازی می‌کنید و اعتمادبه‌نفس خوبی برای شرکت در کنکور به دست می‌آورید.

- می‌دانید که حداقل 6 بار نکات مهم کل کتاب‌ها را به روش سه روز یک‌بار دوره کرده‌اید و همین امر کافی است تا با انگیزه‌ی بیش‌تر در کنکور حاضر شوید. 

سارا شفافی