فوتبال جام ملت‌های اروپا

لاجوردی پوشان ایتالیا برای صعود از گروه پنجم جام ملت‌های اروپا که به گروه مرگ شهرت یافته است، کار بسیار سختی را پیش رو دارند.

فوتبال جام ملت‌های اروپا

رقابت های فوتبال جام ملت های اروپا - یورو 2016 - از 21 خرداد ماه با حضور 24 تیم برتر قاره سبز به میزبانی فرانسه برگزار خواهد شد تا قهرمان پانزدهمین دوره این رویداد مهم فوتبال مشخص شود.

ایتالیا که یکی از پرافتخارترین و محبوب ترین تیم های ملی فوتبال جهان است در گروه پنجم باید با تیم های آماده بلژیک، سوئد و جمهوری ایرلند رقابت کند که این مساله باعث افزایش نگرانی های هواداران این تیم شده است.

ایتالیا که چهار عنوان قهرمانی جهان را در کارنامه دارد و پس از برزیل پرافتخارترین تیم جام جهانی است، در تاریخ جام ملت های اروپا تنها یکبار در سال 1968 بر بام فوتبال اروپا ایستاد. این تیم در سال های 2000 و 2012 نیز جواز حضور در فینال را کسب کرد، اما با قبول شکست برابر فرانسه و اسپانیا از رسیدن به جام بازماند.

این تیم که دیگر «آندره پیرلو»، «آنتونیو کاسانو» و «ماریو بالوتلی» را در کنار خود ندارد، با بدشانسی های متعددی در روزهای اخیر مواجه شده و «مونتولیو»، «مارکیسیو» و «مارکو وراتی» که هافبک های اصلی تیم هستند را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد.

«آنتونیو کونته» سرمربی تیم ملی ایتالیا که پس از یورو 2016 هدایت چلسی انگلیس را به عهده خواهد گرفت، به دنبال کسب نتیجه مطلوب با تیم ملی کشورش است تا نام خود را در کنار برترین مربیان تاریخ ایتالیا از جمله «مارچلو لیپی» و «انزو بیرزوت» جاودانه کند.

تیم ملی بلژیک که یکی از بهترین تیم های فعلی جهان است و پس از آرژانتین در رتبه دوم رنکینگ فیفا قرار دارد، دیگر تیم حاضر در گروه E است.

این تیم از سال 2013 با سرمربیگری «مارک ویلموتس» که از اسطوره های فوتبال بلژیک است سیر صعودی جالبی را طی کرد و از یک تیم درجه دوم اروپایی به قدرتی غیرقابل انکار تبدیل شده است.

نگاه انداختن به نام ستارگانی از قبیل «ادن هازارد»، «مروان فلینی»، «روملو لوکاکو»، «فریرا کارساکو»، «کوین دی بروین» و «تینو کورتوآ» که همگی در رده باشگاهی تاثیرگذار هستند، نشان از قدرت سرخپوشان فوتبال اروپا دارد. هر چند آنان «وینسنت کمپانی» و «فرمائلن» دو مدافع تاثیرگذار خود را به دلیل مصدومیت در اختیار نخواهند داشت. 

کارشناسان فوتبال قاره سبر معتقدند که بلژیک می تواند یکی از چهار تیم راه یافته به مرحله نیمه نهایی جام ملت های اروپا باشد و دوباره به اوایل دهه 80 میلادی که حتی نایب قهرمانی اروپا و صعود به مرحله نیمه نهایی جام جهانی را در کارنامه خود ثبت کرد، بازگردد.

تیم ملی سوئد با کاپیتانی «زلاتان ابراهیموویچ» از دیگر حاضرین در این گروه است. تاریخ نشان می دهد سوئدی ها هیچگاه برای بزرگان فوتبال اروپا و جهان حریف ساده ای نبوده اند.

این تیم با وجود فوتبال کسل کننده ای که ارائه می دهد، دارای قدرت قابل تحسینی است، قدرتی که در جام جهانی 1994 در آمریکا، وایکینگ ها را به مقام سوم جهان رساند.

جمهوری ایرلند هم آخرین تیم حاضر در گروه پنجم است. این تیم سخت کوش با اتکا به فوتبالی که از مکتب انگلستان است و هواداران پرشوری دارد، به دنبال ماجراجویی در فرانسه است.

«مارتین اونیل» سرمربی نام آشنای ایرلند توانست دوباره آنان را به سطح اول فوتبال اروپا برساند، اما به خوبی می داند که شانس چندانی برای صعود نخواهد داشت.

**برنامه دیدارهای گروه پنجم:

24 خردادماه/

جمهوری ایرلند - سوئد/ ساعت 20:30 در ورزشگاه استاد دو فرانس، شهر پاریس 

بلژیک - ایتالیا/ ساعت 23:30 در ورزشگاه لومیرز، شهر لیون

28 خردادماه/

ایتالیا - سوئد/ ساعت 17:30 در ورزشگاه مونیسی پال، شهر تولوز

18 ژوئن 2016

17:3029 خردادماه/

بلژیک - جمهوری ایرلند/ ساعت 17:30 در ورزشگاه نیو بوردو، شهر بوردو

دوم تیرماه/ 

سوئد - بلژیک/ ساعت 23:30 در ورزشگاه آلیانز ریویرا، شهر نیس

ایتالیا - جمهوری ایرلند/ ساعت 23:30 در ورزشگاه پیر مائوروی، شهر لیل

منبع :