تأثیر کتاب‌خوانی والدین بر کودکان

کتاب‌های منزل تأثیر خارق‌العاده‌ای بر یادگیری کودکان دارند. کتاب‌هایی که الزاماً به سطح تحصیلات اولیا نیز وابسته نیستند.

تأثیر کتاب‌خوانی والدین بر کودکان

بر اساس مطالعات تحقیقاتی 20 ساله‌ی پروفسور ماریا اوانس متخصص جامعه‌شناسی و منابع اقتصادی دانشگاه نوادا رابطه‌ای بین کتاب‌های داخل منزل و تأثیر آن‌ها بر یادگیری کودکان وجود دارد که این رابطه نه از شرایط شغلی والدین اثرپذیر است و نه از موقعیت مالی آن‌ها. والدینی که در منزل کتابخانه دارند بهتر از دیگر والدین سطح یادگیری فرزندانشان را بالا می‌برند.

برای یک دوره‌ی طولانی، این باور عمومی در میان مردم رایج بود که تحصیلات والدین مهم‌ترین نقش را در افزایش سطح یادگیری کودکان ایفا می‌کند، اما مطالعات گسترده‌ی اخیر با بررسی هفتاد هزار دانش‌آموز در 27 کشور جهان نشان می‌دهد که کتاب‌های منزل تأثیر خارق‌العاده‌ای بر یادگیری کودکان دارند. کتاب‌هایی که الزاماً به سطح تحصیلات اولیا نیز وابسته نیستند.

تأثیر کتابخانه‌ای با بیش از پانصد جلد کتاب برای فرزندان، حضور مستمر در فرایند‌های یادگیری، تمایل بیش‌تر به ادامه‌ی تحصیل و ترویج کتاب‌خوانی برای سایرین بود، در مقایسه با فرزندانِ والدینی که در منزل کتابخانه نداشته یا به کتاب‌خوانی تمایلی نشان نمی‌دهند.

هر چند تفاوت روشنی بین میزان تأثیرگذاری کتاب‌های منزل بر یادگیری دانش‌آموزان در کشور‌های مختلف دنیا وجود دارد، اما کتاب‌خوانی در منزل و «موقعیت فرهنگی» ایجادشده از این طریق در خانواده‌ها، یک واقعیت انکارناپذیر در بهبود موقعیت علمی کودکان در آینده‌ی تحصیلی‌شان است.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب